İran İstihbarat Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada, kapsamlı bir istihbarat operasyonunun ardından dünya çapında 28 ülkede Mossad'a bağlı onlarca casusu tespit ettiklerini açıkladı.

Açıklamada, Mossad'la bağlantılı olduğu tespit edilen kişiler hakkında gözaltı ve adli işlem yapıldığı aktarıldı.

Açıklamaya göre Tahran'da ve ülkenin çeşitli illerinde bir dizi casus da tespit edildi. Ayrıca yurt dışında yaşayan bazı İranlı casusların da kimliği belirlendi. Her birinin durumuna ve bu bakanlık ile casusların bulunduğu ülkelerin istihbarat teşkilatları arasındaki ilişkilerin düzeyine göre bu kişiler hakkında bir karar verilecek.

İran ile etkili istihbarat ilişkileri olan ülkelerde faaliyet gösteren yabancı casusların profilleri bu ülkelere sunuldu. İlgili güvenlik servisleri gerekli özeni gösterdikten sonra, kendi stratejileri doğrultusunda söz konusu casusları gözaltına aldılar.

Gazze'de ölü sayısı 30 bin 410'a yükseldi Gazze'de ölü sayısı 30 bin 410'a yükseldi

Söz konusu 28 ülkede bulunan casusların bilgileri incelenirken bu kişilerin bazılarının gönüllü olarak Mossad'la işbirliği yaptıkları ve ülkelerine ihanet ettikleri belirtildi. Ayrıca, Mossad’ın bu kişilerin iddialarının doğru olup olmadığını doğrulamak için onları kendi ülkelerinin çıkarlarına ve vatandaşlarının güvenliğine karşı çeşitli hain operasyonlar yapmaya zorladı.

Siyonist rejimin casusluk servisleri, çeşitli şeytani yöntemler tasarlayarak ve sosyal medya ve göçmenlik ve iş arama siteleri gibi halkın kullandığı platformları kötüye kullandı. Böylece yurt dışı seyahatlerinde kişileri tespit ederek, farklı kisveler altında mağdurlarla iletişim kurdu ve sonraki aşamalarda onlardan bilgi topladı veya onlara yıkıcı görevler verdi.

Bu bağlamda, elde edilen belgeler arasında, İran'daki çeşitli terör operasyonlarında parmağı olan bazı kişilerin kimlikleri de tespit edildi ve tutuklandılar.

Kaynak: İLKHA