İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile beraberindeki heyetin yaşadığı helikopter kazasının boyutlarını ve nedenlerini araştıran Yüksek Heyet'in ikinci raporunu yayımladı.

İRNA'da yer alan habere göre raporda, Meteoroloji Kurumu’ndan 19 Mayıs 2024 tarihinde alınan rapora göre, Tebriz Havalimanı'ndan (çıkış) uçuş grubunun birinci ve ikinci varış noktalarına (Ağbend Köprüsü ve Kız Kalesi) saat 08:50'ye kadar hava durumu uçuşlara uygun olarak belirlenleği belirtildi. Ancak alınan son belgeler ve diğer iki helikopterin pilot ve yolcularının beyanları alındıktan sonra dönüş güzergahının hava durumunun daha da araştırılması gerektiğinin belirtildiği aktarıldı.

Rapora göre düşen helikopterin bakım ve onarımına ilişkin belge, kayıt ve dokümanların büyük kısmı dikkatle incelendi, onarım ve bakım açısından kazada etkili olabilecek herhangi bir kusura rastlanmadı.

Yapılan inceleme ve hesaplamalara göre helikopterin uçuş başlangıcında ve kalkıştan varış noktasına ve dönüşte helikopterin maksimum standart ağırlığına göre yolcu sayısı ve ekipman bakımından kapasitesi izin verilen limit dahilinde gözlemlendi.

Uçuş grubundaki pilotlar arasında kaydedilen konuşmaların uygulanmasına göre, kaza geçiren helikopterin pilotları ile son temas, kazanın meydana gelip tepki vermemesine kadar 69 saniye sürmüş ve herhangi bir acil anons kaydedilmedi.

Helikopterin kalıntıları ve parçaları üzerinde yapılan örnekleme ve testlere göre bunların dağılım şekli ve ana gövdeden ayrılan parçaların mesafeleri, uçuş sırasında ve yamaçlara çarpmadan önceki anlarda sabotaj sonucu bir patlamanın meydana gelmediğini gösterdi.

Görev süresi boyunca ve kazadan 69 saniye öncesine kadar, düşen helikopterle belirlenen frekanslarda iletişim sürdürüldü. Son çağrı ve mesaj uçuş grubu komutanı (Mustafavi) tarafından yapıldı. Bu nedenle iletişim sisteminde herhangi bir kesinti veya frekans paraziti göz ardı edildi.

İşgalci siyonistler, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi İşgalci siyonistler, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi

Uzmanların özel raporuna göre, düşen helikopterde elektronik harp izine rastlanmadı. Kazanın asıl nedeni bulununcaya kadar testler ve veri analizleri devam edecek ve sonuçlar raporlanacak. 

Kaynak: İLKHA