Karacadağ'ın Zorlu Yolculuğu Berivanların Hayat Mücadelesi Karacadağ'ın Zorlu Yolculuğu Berivanların Hayat Mücadelesi

4. seviye yangın eğitmeni Mehmet Narin, piyasada satılan birçok yangın söndürme tüpünün içinde gerçek anlamda yangın söndürme özelliği bulunmayan mermer tozu olduğunu belirterek, vatandaşların güvenilir TSE belgesi olan firmalardan alışveriş yapmaları gerektiğini vurguladı.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 14.04.24

Yangın söndürme tüplerinin her yerde bulunması gerektiğini belirten Narin, merdiven altı olarak adlandırılan firmaların dolum yapmasıyla ilgili olarak da uyarılarda bulundu. Bu firmaların, aslında tüplerin içine mermer tozu gibi etkisiz maddeler doldurduğunu ifade eden Narin, vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Narin, sıcak havalarda artan yangın vakalarına da değinerek, yangın tüplerinin doğru şekilde kullanılması gerektiğini ve çevreye zarar vermeyen tüplerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Üreten firmaların yeterlilik belgelerine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Narin, ucuz fiyatlarla dolum yapılan tüplerin sıkça karşılaşılan bir sorun olduğunu dile getirdi. Bu tür tüplerin sadece dolum tarihlerinin değiştirilerek kurumlara verildiğini ve bunun da ciddi güvenlik riskleri taşıdığını ifade etti.

Yangın tüplerinin üzerindeki işaretlere dikkat edilmesi gerektiğini de belirten Narin, bu işaretlerin güvenilirliğini teyit etmenin öneminin altını çizdi.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE