Ensarullah Hareketi, ABD ve İngiltere'ye ait savaş uçaklarının ülkenin batı kesimindeki Hudeyde Havalimanı'na iki hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Saldırı sonucu can kaybı ya da maddi hasara ilişkin bilgi verilmedi.

Konuya ilişkin ABD ya da İngiltere'den de herhangi bir açıklama yapılmadı.

Söz konusu olay, Aden Körfezi'nde ABD gemisi TRUE CONFIDENCE'a çok sayıda "uygun deniz füzesiyle" saldırı düzenlenmesi sonrasında gerçekleşti.

Ensarullah'ın askeri sözcüsü Yahya Seri, dün yaptığı açıklamada, Aden Körfezi'nde "TRUE CONFIDENCE" isimli Amerikan gemisini bir dizi deniz füzesiyle hedef aldıklarını bildirmişti.

Hedeflemenin tam isabet gerçekleştiğini söyleyen Seri, ardından gemide yangın çıktığını kaydetti.

Geminin, mürettebatın Yemen deniz kuvvetlerinden gelen uyarı mesajlarını reddetmesinin ardından vurulduğunu belirten Seri, "Bu kapsamda Yemen Silahlı Kuvvetleri olarak, bir kez daha tüm gemilere Yemen deniz kuvvetlerinin çağrılarına cevap vermeleri ve vurulan gemilerin tüm mürettebatına ilk vuruştan sonra gemiden hızla ayrılmaları gerektiği uyarısını yineliyoruz." dedi.

Seri, "Yemen silahlı kuvvetleri, mazlum Filistin halkını desteklemek için dini, ahlaki ve insani görevlerini yerine getirmeye devam ediyor ve Kızıldeniz ve Arap Denizi'ndeki operasyonları ancak saldırganlık sona erdiğinde ve Gazze Şeridi'ndeki Filistin halkına yönelik abluka kaldırıldığında sona erecektir." ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin Sana Büyükelçiliği, X platformundan yaptığı yazılı açıklamada, TRUE CONFİDENCE'a düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre iki denizcinin öldüğünü duyurmuştu. 

Kaynak: İLKHA