Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde kurulan Çermik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, 4 yıl önce kaplıca suyundan elde ettikleri ürünlerle kadınların aile ekonomisine katkı sağlıyor. Kooperatif, sabun, turşu ve diğer el emeği ürünlerin üretiminde emek veren kadınlarla başladığı yolculuğunda büyük bir başarı elde etti.

Diyarbakır'ın Tarihi Fabrikası Gençliğe Yeniden Hizmet Ediyor Diyarbakır'ın Tarihi Fabrikası Gençliğe Yeniden Hizmet Ediyor

Kooperatifin şu an 15 üyeye ulaşan başkanı Buket Dinçkuyucu, Çermik ilçesindeki kükürtlü kaplıca suyunun kullanılarak üretilen sabunlarının Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendiğini ve Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldığını belirtti. Dinçkuyucu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Zeytinyağlı sabun üretiminden yola çıkarak kaplıca suyundan sabun üretmeye karar verdik. Deneme yanılma yoluyla kendi formülümüzü geliştirdik ve 5 ay gibi kısa bir sürede markalaşma ve tescil sürecimizi tamamladık. Aberna Kaplıca Sabunu olarak piyasaya sunduğumuz ürünümüzün yüzde 80’i zeytinyağı ve bitkisel yağlardan oluşmaktadır" dedi.

Dinçkuyucu, kooperatifin ilçenin kalkınmasına katkı sağlamayı amaçladığını vurgulayarak, "Başarı için emek ve çaba gerektiğine inanıyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz demeden çalışıyoruz. Gelirimiz belki çok fazla değil ama kadınlarımıza bir miktar kazanç sağlıyoruz. Kaplıca suyundan ürettiğimiz sabunun yanı sıra, Çermik biberinden yapılan turşu, pul biber ve diğer el emeği ürünlerimizle kooperatif üyelerimize gelir kapısı açmaya başladık" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA