Diyarbakırda yıllardır tezgahta Kenger satan Hikmet Dağ, bu yılın kenger için bereketli bir dönem olduğunu ifade ederek, "Her yıl bahar aylarında Karacadağ eteklerinden toplanan kengerler sadece Diyarbakır'da değil, bölgenin bütününde tüketilen bir sebzedir. Yüz yıllardır Diyarbakırlıların mutfağında önemli bir yere sahip olan kenger, sağlık ve lezzet arayışında olanların vazgeçilmezi haline gelmiştir" dedi.

köylülerin birlikte doğal yaşamın içinde yetişen kenger pancarını toplamak için sabahın erken saatlerinde mesaisi başlıyor. Sağlığa olan katkılarıyla bilinen kenger pancarını toplamak suretiyle, köylüler pazarda kilosu 130 ila 140 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Bölgede oldukça rağbet gören kenger pancarı, birçok aileye ekonomik anlamda destek oluyor. Doğal kaynaklardan elde edilen bu değerli ürün, hem sağlığa hem de ekonomiye katkı sağlıyor.

Otomobil ile kamyonet çarpıştı: 3’ü çocuk 13 yaralı Otomobil ile kamyonet çarpıştı: 3’ü çocuk 13 yaralı

Ramazan ayında olmamızla birlikte kenger satışlarında artış yaşandığını belirten Dağ, bu dönemde kengerin sofralardaki yerini daha da sağlamlaştırdıklarını dile getirdi.

Whatsapp Image 2024 03 28 At 2.55.59 PmWhatsapp Image 2024 03 28 At 2.56.24 Pm

Kaynak: FIRAT KARAHAN