Yüksek kaliteli görüntü sağlayan Kardiyak MR, kalp hastalıklarının hızlı teşhisini mümkün kılarak tedavi planlaması ve yapısal kalp hastalıklarının düzenli takibi açısından önemli bir araçtır.

Kardiyak Mr Ile Zaman Kaybını Önleme

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Radyoloji Uzmanı Dr. Recai Duymuş, Kardiyak MR'ın hastalıkları erken aşamada doğru teşhis etmesi ve tedaviye rehberlik etmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Diyarbakır'da Adliye çıkarılan şüphelilere bıçaklı saldırı girişimi Diyarbakır'da Adliye çıkarılan şüphelilere bıçaklı saldırı girişimi

"Hava kirliliği ve stres gibi faktörlerin etkisiyle kalp hastalıklarının sıklığı artıyor. Bu nedenle, hem erken teşhis hem de tedaviye rehberlik etme açısından kalp görüntülemenin büyük önemi var. Radyoloji birimimizde, çoğunlukla sanal anjiyo oluşturuyoruz ve bazı hastalarda kalp MR çekimi yapıyoruz." şeklinde konuşan Duymuş, yapılan işlemin hastaya herhangi bir girişim gerektirmeden görüntüleme yapabilmelerinin önemine değindi.

Duymuş, "Koldan kontrast madde enjekte ederek kısa sürede çekim yapabiliyoruz. Kalbin görüntülenmesi son 10 yılda mümkün olmadı çünkü kalp hareketlidir. Ancak son teknolojiyle kalbin görüntülenmesi mümkün hale geldi ve artık rutin bir uygulama haline geldi. Biz de bu teknolojileri hastalarımıza fayda sağlamak için kullanıyoruz." dedi.

Dr. Duymuş, "Son teknolojiyle kalbin kasılma bozuklukları, fonksiyonu ve büyük damarları gözlemlenebilir ve ölçülebilir hale gelmiştir. Ayrıca, parametrik haritalamanın önemli olduğu hastalıkları da Kardiyak MR ile tespit edebiliyoruz. Bu, hastanemiz için önemli bir adımdır." şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA