Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’nin dün Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelmişti.

Gazze'de, en az 7 bin şehidin cenazesi enkaz altında Gazze'de, en az 7 bin şehidin cenazesi enkaz altında

Görüşmenin ardından iki ülke ortak bildiri yayınladı.

Bildiride, iki ülke, Gazze Şeridi'nde Filistin halkının maruz kaldığı ölüm ve açlığı reddettiklerini bir kez daha teyit ederek, siyonist rejimin Refah’a yönelik planladığı saldırıya karşı olduklarını ifade etti.

Bildiride, Gazze Şeridi’nin kuzeyi de dâhil tüm bölgelere insani yardımların ulaştırılması çağrısı yapılarak, iki ülke Filistin halkına destek için ortaklaşa 200 milyon dolarlık yardım sözü verdi.

Bildiride, liderler devam eden arabuluculuk çabalarının ateşkes ve aralarında üç Fransız vatandaşının da bulunduğu rehinelerin serbest bırakılması için başarıya ulaşması gerektiğini ifade etti.

Liderlerin, Gazze'ye büyük çapta insani yardımın girebilmesi ve sivillerin korunmasının sağlanabilmesi için acil ve sürdürülebilir bir ateşkese ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Bildiride ayrıca, Filistin ihtilafında barış ve güvenlik içinde yan yana yaşamasını amaçlayan 1967 sınırlarına dayalı bir Filistin devletinin kurulmasını da içeren iki devletli çözümün tek uygulanabilir çözüm olduğu kaydedildi. 

Kaynak: İLKHA