Kaza Tutanağı hizmeti ile kaza tutanaklar kalem ve kağıt tutanağa gerek kalmadan, hızlı bir şekilde e-Devlet Kapısı Mobil Uygulaması üzerinden oluşturulabilecek.

Dijital Dönüşüm Ofisi, e-Devlet Kapısı Mobil Uygulaması üzerinden mobil kaza tutanağının nasıl oluşturulduğu ile ilgili video yayımladı.

"Kaza tutanağı" seçeneğine tıklamamız gerekiyor. ‘Kazaya karışan araç sayısı’ çıkıyor, bu da şimdilik iki araçla sınırlı. ‘Tutanak işlemlerine devam et’ diyoruz. Sonrasında burada ‘yeni tutanak oluştur’ diyoruz. Bizi uyarıyor ‘eğer yaralanma varsa 112'yi ara’ diyor.

İzmir'de orman yangını İzmir'de orman yangını

Yaralı yoksa işlem daha kolay oluyor
Eğer "yaralanma yoksa iki sürücü aranızda halledebilirsiniz" diyor. "Şartları sağlıyorum butonuna" basıyoruz. Burada bilgiler ve araç plakaları çıkıyor. Ardından uygulama sürücülerden kaza fotoğraflarını istiyor ve en az 20 karakterlik kaza açıklaması yapılması gerekiyor.

Daha sonra ise bizde kaza yapılan yerleri işaretlememizi istiyor. İki sürücü de aynı işlemi yapıyor ve ardından kaydı açan sürücü karekodu okutuyor ve bu kaza tutanağı oluşuyor. 

Kaynak: İLKHA