Ardahan'da etkisini sürdüren Sibirya soğukları, yaban hayvanlarının doğal yaşam alanlarında yiyecek bulma zorluğu çekmesine neden oluyor. Son günlerde köylülerin endişeyle karşılaştığı bir durum ise, açlıkla mücadele eden yaban hayvanlarının yerleşim yerlerine inmesi. Bu acı gerçeği son olarak Akyaka köyünde yaşandı, burada aç kurtlar bir yavru köpeğe saldırdı ve onu öldürerek köyden uzaklaştı.

Ufuk Işık, soğukların yaban hayatını olumsuz etkilediğini belirterek şunları dile getirdi: "Ardahan’da soğuklar devam ediyor. Dondurucu soğuklar nedeniyle yaban hayatı da olumsuz etkileniyor. Bu nedenle özellikle köylüler bu konudan rahatsız. Çünkü hemen hemen her gün yaban hayvanlarının yerleşim yerlerine indiğine şahit oluyoruz. Yetkililer zaman zaman doğada yemleme çalışması yapıyor ama yine de yeterli olmuyor. Çünkü Ardahan’da doğal yaşam alanları oldukça fazla ve özellikle kurtlar yerleşim yerlerini mesken tutmuş durumda."

Bu çiçeği koparanlara 244 bin 315 TL ceza Bu çiçeği koparanlara 244 bin 315 TL ceza

Sibirya soğuklarının etkisiyle yaban hayvanlarının açlık krizi yaşadığı bu dönemde, yerel yönetimlerin ve yetkililerin daha etkin önlemler alması ve yemleme çalışmalarını arttırması önem arz ediyor.

Kaynak: İHA