Dicle Üniversitesi'nde İsrail Protestosu Dicle Üniversitesi'nde İsrail Protestosu

Kulp ilçesinde Şubat ayında başlatılan doğalgaz hattı projesi, hız kesmeden devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ihale edilen proje, ilçe merkezinde yoğun bir tempoda sürdürülüyor. Çalışmalar, Turgut Özal Mahallesinde yoğunlaşmış durumda.

Başlangıçta 2026 yılına kadar tamamlanması planlanan doğalgaz altyapısı, Diyarbakır'dan AK Parti milletvekillerinin girişimleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 2024 yılı için hedeflendi. Bu hızlandırılmış takvimle, Kulp ilçe merkezi ve çevresindeki mahallelerin modern ve temiz enerji kaynağına kavuşması hedefleniyor. Turgut Özal Mahalle Muhtarı Ramazan Azbay, mahallesine getirilen doğalgazın memnuniyetini dile getirerek, "Her eve doğalgaz gelmesi bizleri memnun ediyor. Ben de mahalle muhtarı olarak elimden geleni yapıp, altyapı çalışmalarına yardımcı oluyorum" şeklinde konuştu.

İlçe sakinlerinden Mahmut Yıldız ise, "Kulp'ta devam eden doğalgaz altyapı çalışmaları, yaşam kalitemizi artıracak ve ekonomik olarak önemli bir katkı sağlayacak. Daha önce ısınma ihtiyaçlarımızı kömür ve odunla karşılıyorduk. Özellikle kaloriferlerin çalıştığı dönemlerde ilçe merkezi dumanla kaplanıyor ve dışarı çıkamaz hale geliyorduk, pencerelerimizi bile açamıyorduk. Bu nedenle, ilçe halkı olarak projenin tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA