Kurban Bayramı yaklaşırken, sağlıklı beslenme konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor.

A W226707 01

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan biriminde görevli Uzman Diyetisyen Sidar Bezeng, özellikle kronik rahatsızlığı olanların sakatat tüketmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Diyarbakır’da Sıcak Havalarda Ayran-Simit Tercihi Diyarbakır’da Sıcak Havalarda Ayran-Simit Tercihi

Bezeng, bayram sabahlarında hafif ve sindirimi kolay gıdaların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Kurban Bayramı'nda ülkemizde maalesef sabah kahvaltılarında bile et tüketimi yaygın. Bu konuda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Diyetisyenler olarak bayramda hafif bir kahvaltı öneriyoruz; yumurta, peynir, salatalık, domates gibi yeşillikler ideal seçimler olacaktır. Özellikle kalp hastalığı, obezite, hipertansiyon, diyabet gibi rahatsızlıkları olan bireylerin beslenmelerine dikkat etmeleri önemlidir. Kırmızı et tüketiminde miktarı kontrol altında tutmak ve yanında yeşilliklerle tüketmek sağlık açısından önemlidir. Günlük 50 gram et tüketimini öneriyoruz" dedi.

Bezeng ayrıca, bayramda atıştırmalıkların sık tüketilmemesi gerektiğini belirterek, "Bayram ziyaretlerinde sıklıkla tatlı ikramı oluyor. Bunun yerine mümkünse meyve veya sütlü tatlı tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin tüketimini de kısıtlamak gerekiyor" diye ekledi.

İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Diyetisyen Sema Çayan ise, kesilen kurban etlerinin en az 24 saat dinlendirilmesi gerektiğini ve sakatatların kronik rahatsızlığı olanlar tarafından tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kurban atıklarının doğru bir şekilde bertaraf edilmesi gerektiğini belirterek, "Hayvansal atıkların sokak hayvanlarına ulaşmaması ve çevre sağlığı açısından çöpe atılmaması önemlidir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA