Öğrenciler karne sevincini Gazze nedeniyle buruk yaşadı Öğrenciler karne sevincini Gazze nedeniyle buruk yaşadı

Malatya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin (UMKE), afetlere müdahale kapasitelerinin artırılması, bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik olarak Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan 2024 Yılı UMKE Faaliyet Planı çerçevesinde UMKE Temel Eğitimi ve UMKE Temel Eğitim Tatbikatı gerçekleştirildi.

27-31 Mayıs tarihleri arasında 3 gün teorik, 2 gün saha eğitimleriyle gerçekleşen eğitim ve tatbikatta, kamp süresince çeşitli senaryolar hazırlanarak trafik kazası, enkaz ve göçük altından yaralı kurtarma, travmalı hastaya yaklaşım, arazide yön bulma, hasta ve yaralı taşıma, temel yaşam desteği, suda arama ve kurtarma tatbikatları gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erhan Berk, Kale Kaymakamı Ceyhun Denli, Kale Belediye Başkanı İhsan ÖZBAY ile Müdürlüğün İdari Yöneticilerinin de katılım gösterdiği eğitimde, afet ve acil durumlarda en ön saflarda görev alan UMKE gönüllülerine UMKE Temel Eğitim Belgesi ve ayrıca görev eğitmenlere eğitim sonunda Teşekkür Belgesi verildi. 

Kaynak: İLKHA