Mardin Sivil Toplum Kuruluşları tarafından Cuma namazı çıkışı Şakir Nuhoğlu Camii önünde düzenlenen basın açıklamasında; Refah’ta yapılan soykırımı lanetlendi.

Basın açıklamasını, STK'lar adına Necmettin Başboğa okudu. Siyonist israilin İslam dünyasına ve tüm dünyanın insanlık değerlerine karşı hadsiz ve hukuksuz saldırılarına her gün bir yenisini eklediğini belirten Başboğa, "İşgalci siyonist israilin, Gazze'ye yönelik vahşi saldırıları 8 aydan beri, yani tam 238 gündür devam ediyor. Büyük kısmı kadın, çocuk ve bebekler olmak üzere şehit sayısı 35 bini, yaralı sayısı ise 100 bini aştı. siyonist israil, İslam dünyasına ve tüm dünyanın insanlık değerlerine karşı hadsiz ve hukuksuz saldırılarına her gün bir yenisini ekliyor. Bizler, normal ve rutin hayatımıza devam ederken, katil israil suikast ve vahşetini daha ileriye taşıyor. İki gün önce de, Birleşmiş Milletler gözetiminde bulunan ve sivil halkın sığındığı Refah çadır kentine yönelik hava saldırılarında 45 masum Filistinli katledildi. Çadır kentte bulunan çoğu bebek ve kadın bombardıman sonrası yanarak can verdiler. Amerika Beyaz Saray sözcüsü bu saldırıyı normal ve sıradan olarak karşıladı. Bir kez daha Amerika israilin katliam ve zulmüne ortak oldu. siyonist israilin bu insanlık dışı ve hukuksuz katliamını ve onu cesaretlendiren ABD'yi bir kez daha lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz. Bütün kuşatma, tecavüz ve ağır bombardımana rağmen Gazzeli mazlum kardeşlerimiz zillet içinde teslim olmak yerine, izzet ve şeref ile şehit olmayı tercih ediyorlar." şeklinde konuştu.

Başboğa, işgal rejimi israilin vahşi ve hukuksuz saldırılarına ABD ve İngiltere olmak üzere birçok batılı ülke arka çıkarken, halkının çoğu Müslüman olan ülkeler ise bu soykırıma karşı sessizlik ve aciz bir çaresizlik içinde olduğunu vurguladı.

Anız yakanlar 5 yıl süre ile tarımsal desteklemelerden men edilecek Anız yakanlar 5 yıl süre ile tarımsal desteklemelerden men edilecek

"israil hukuk ve insanlık değerlerini çiğnemeyi adet haline getirdiği için bütün dünyada lanetlenmektedir"
israilin bölge ve dünya barışına en büyük engel olduğunu ifade eden Başboğa, "Gazze'de şehirlerin alt yapıları ve üst yapıları su, elektrik, kanalizasyon, haberleşme, sivil meskenler, hastaneler, pazar yerleri, camiler, ambulanslar ateş altına alınarak tahrip edilmiştir. israil insanlık düşmanıdır. israil, bölge ve dünya barışına en büyük engeldir. israil hukuk ve adaleti yok saymaktadır. israil hukuk ve insanlık değerlerini çiğnemeyi adet haline getirdiği için bütün dünyada lanetlenmektedir, Refah'taki israil vahşeti, israilin ne ilk, ne de son eylemidir. Biz sustukça, biz sineye çektikçe, israil daha da saldırgan olmaya cüret edecektir. Filistinli mazlum kardeşlerimizin yanında olduğumuzu, onların haklı davalarına destek olduğumuzu ve siyonist katiller sürüsüne karşı olduğumuzu haykırmak için buradayız. Bu ses ve duruşumuz güçlenerek devam etmelidir. israilin vahşi ve hukuksuz saldırılarına başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok batılı ülke arka çıkarken, halkının çoğu Müslüman olan ülkeler ise bu soykırıma karşı sessizlik ve aciz bir çaresizlik içindedir." ifadelerini aktardı.

Başboğa, "Ancak vicdanın sesini dinleyen ve haksızlık karşısında susmayı içine sindiremeyenler, dünyanın dört biryanında mazlum Gazze'nin hukukunu savunduğu gibi, biz de Mardin olarak, duruşumuzu ve tarafımızı ortaya koymaya çalışıyoruz. Tarafımız elbette mazlum Filistinli kardeşlerimizdir. Bütün halkımızla beraber siyonist israil ve işbirlikçi-destekçi yandaş firmaların ürettiği ürünleri, çocuklarımız, kadınlarımız, gençlerimiz, esnafımız ve öğrencilerimiz; hep birlikte ve kararlı bir şekilde yandaş ürünleri boykota devam edelim. Hangi ülkenin ve hangi sermayedarın olursa olsun, siyonist işgalci israili destekleyen tüm firmalar ve ürünleri protesto etmek ve satın almamak bizim insani, İslami ve vicdani sorumluluğumuzdur." şeklinde kaydetti.

Kaynak: İLKHA