Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mardin Ovası'nda bu yıl yaşanan aşırı yağışların, Güneydoğu'nun geçim kaynağı olan buğdaydan yüksek verim beklentisini artırdığını ifade etti.

Hakkari’de 19 Mayıs coşkusu Hakkari’de 19 Mayıs coşkusu

A W204562 06

Öter, sadece buğday değil, Mardin ve ülke genelinde diğer tarım ürünlerinde de büyük bir verim beklentisi içinde olduklarını belirterek, "Bu sene yağışlar oldukça bereketli geçti. Sonbahar, kış ve ilkbaharda bol yağış aldık. Şu an Mayıs ayındayız ve Nisan yağmurları çok önemliydi. Bu ayda da hafif yağışlara ihtiyacımız var. Serin hava koşulları, buğday, arpa ve diğer ürünlerin durumu için olumlu oldu. Kaliteli ve verimli bir hasat için bu serin hava veya yağışlar önemli bir katkı sağlayacaktır. Allah'ın izniyle iklim koşullarında bir olumsuzluk olmazsa, son yılların en verimli sezonunu Mardin Ovası olarak bekliyoruz. Hem kalite hem de verim açısından 15 gün sonra mercimek, arpa ve kuru buğdaylar hasat edilecek. Şu anda sulama yapılan tarlalarımız var. Mayıs sonunda biçerdöverler çalışmaya başlayacak ve bereketli bir dönem başlayacak. Verim ve kalite açısından beklentilerimiz yüksek."

Öter, tüm çiftçilerin beklentisinin fiyatların girdi maliyetlerine göre belirlenmesi olduğunu vurgulayarak, "Çiftçilerin girdi maliyetleri enflasyondan dolayı oldukça yüksek. Bu konuda çiftçilerin desteklenmesi gerekiyor. Gerekirse prim desteği veya ürün fiyatlarının belirlenmesinde çiftçilerin maliyetlerinin dikkate alınmasını bekliyoruz. Ülkemiz, çiftçilerimiz ve bölgemiz için verimli ve güzel bir hasat sezonu olacağını umuyoruz."

Kaynak: İHA