Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Enflasyonun Mayıs ayında yüzde 70'in üzerine çıkarak zirve yapacağını ve yılın ikinci yarısından itibaren hızla düşeceğini" belirtti. Şimşek, bu düşüşün 2026 yılında enflasyonun tek haneli rakamlara gerilemesiyle sonuçlanacağını ifade etti. Bakan, "Uzun bir yolculuk olacak ancak başarılı olacağımıza inanıyorum. Çünkü uygulamakta olduğumuz ekonomik program sağlam temellere dayanıyor," dedi.

BESO Başkanı Çiftçi: Esnaf SGK tarafından daha fazla desteklenmeli BESO Başkanı Çiftçi: Esnaf SGK tarafından daha fazla desteklenmeli

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti Düsseldorf'ta düzenlenen "8. Türk-Alman Ekonomi Günü"nde konuşan Şimşek, Türkiye'nin ekonomik ve jeopolitik konumuna dikkat çekti. Türkiye'nin yakın coğrafyalardan tedarik (nearshoring) ve dost ülkelerden tedarik (friendshoring) stratejileriyle küresel ticarette avantaj sağladığını vurguladı.

Bakan, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile 1963'ten beri süregelen diyalog ve ortaklık çerçevesinde, Gümrük Birliği'ni temel alan güçlü bir ilişki içinde olduğunu anımsattı. "Avrupa ile bazı siyasi farklılıklarımız olsa da, ekonomik işbirliklerimiz bu farklılıkların ötesinde değer taşıyor," diyerek, Avrupa ile yanı sıra Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ile de yakın ve dostane ilişkiler kurduklarını belirtti.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin son 20 yılda 280 milyar dolarlık altyapı yatırımları gerçekleştirdiğini ve Dünya Bankası'nın lojistik endeksinde gelişmekte olan 91 ülkeden daha iyi bir konumda olduğunu söyledi. Ayrıca, Türkiye'deki KOBİ'lerin ekonominin omurgasını oluşturduğunu ve Alman ve Türk KOBİ'leri arasındaki diyalogun güçlendirilmesinin iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini artıracağını ifade etti.

Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm konularının Türkiye için öncelik taşıdığını belirten Şimşek, ülkenin enerji dönüşümü konusunda da önemli adımlar attığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarını artırarak 100 milyar dolarlık yatırımla bu oranı yüzde 60'ın üzerine çıkaracaklarını kaydetti.

Almanya ile derin ekonomik ve sosyal bağlara sahip olduklarını vurgulayan Şimşek, "Geçtiğimiz yıl yaşanan deprem felaketinde Almanya'nın gösterdiği dayanışma ve destekten dolayı minnettarız. Almanya ile Afrika ve Orta Asya gibi çeşitli bölgelerde ortak projeler gerçekleştirme potansiyelimiz büyük," şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA