Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haziran ayı enflasyon verileri 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak.Enflasyon ile birlikte memur, memur emeklisi ve işçi emeklisinin yeni maaşları belli olacak.

Ücretli çalışan sayısı mayısta arttı Ücretli çalışan sayısı mayısta arttı

Kıdem tazminatı tavanı, bedelli askerlik ücreti, yaşlılık ve engelli aylığı, evde bakım desteğinde de artış olacak.Çalışanlar için en önemli güvencelerden biri olan kıdem tazminatı da memur zammından etkilenecek.

Kıdem tazminatı, kişinin her yıl için çalıştığı süredeki 30 günlük brüt ücreti tutarında veriliyor. Tavan tutarın belirlenmesinde de memur zammı etkili olacak.Ekonomistler, haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin yüzde 2,2 artacağını tahmin ediyor.

Tüketici Fiyat Endeksi, ocakta yüzde 6,70, şubat ayında yüzde 4,53, mart ayında yüzde 3,16, nisan ayında 3,18, mayıs ayında 3,37 artış göstermişti.Emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapılıyor.

Tahminlere göre 6 aylık enflasyon yüzde 25 civarında gelecek. Ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi de haziranda 43,52 oldu. 

Kaynak: İLKHA