Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'yi etkisi altına alacak olan Kuzey Afrika'dan gelen çöl tozları hakkında uyarılarda bulundu ve bu durum için 44 il için sarı kodlu uyarı verdi.

Ülke genelinde hava bugün nasıl? Ülke genelinde hava bugün nasıl?

Türkiye'de etkili olmaya başlayan çöl tozları, geçtiğimiz günlerde Güney Yunanistan'ın gökyüzünün turuncu renk almasına neden olan toz bulutlarının ardından gelmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın için 44 il için sarı uyarıda bulundu.

Sarı uyarı yapılan iller şunlardır: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Mersin, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Şanlıurfa, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce.

Uzmanlar, birkaç yıl önce yoğun çöl tozlarının geldiğini hatırlatarak, bu durumun sağlık açısından çok zararlı olduğunu belirtti. Çöl tozlarının geldiği dönemde dışarı çıkmamak ve mutlaka maske takmak gerektiğini vurguladılar. Ayrıca, günlük hayatta yoğun insanların bulunduğu ortamlarda maske takmanın önemine dikkat çektiler.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE