Aladağ’da doğada görsel şölen başladı Aladağ’da doğada görsel şölen başladı

Kırklareli'nde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle meyve ağaçları erken çiçek açmaya başladı, bu durum ise üreticiler arasında endişeye yol açtı.

Kırklareli'nde Erken Bahar: Meyve Ağaçları Çiçek Açtı, Üreticiler Endişeli!

Bölgede bulunan yüzlerce meyve ağacı, sıcak hava koşullarına aldanarak beklenenden önce çiçek açtı. Üreticiler, ağaçların bu mevsimde çiçek açmasının olumsuz bir durum olduğunu vurgulayarak, mart ayına rağmen don olayının meyveleri olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, kış aylarının ılıman geçmesinin meyve ağaçlarının erken çiçek açmasına neden olduğunu belirterek, "Kış aylarındaki ılıman hava sebebiyle erik ve badem ağaçlarımız maalesef istenmeyen bir şekilde çiçek açtılar. Şu an için mart ayı, don riski olmadığı takdirde sorun yaşanmaz. Ancak don gelirse, bu yıl erik ve badem ağaçlarında meyve tutumu olmayabilir. İklim değişikliği kaynaklı mevsimlerin ılıman geçmesi nedeniyle badem ve erik ağaçları çiçek açmış durumda, bu da üreticilerimizi endişelendiriyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA