Törende, iki ülkenin millî marşlarının okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mirziyoyev'e Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı tevcih etti.

Sağlık Bakanı Koca, itfaiye aracına fermuar yöntemiyle yol verilmesinin önemine işaret etti Sağlık Bakanı Koca, itfaiye aracına fermuar yöntemiyle yol verilmesinin önemine işaret etti

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'ın, Mirziyoyev'in 2016'da Cumhurbaşkanı seçilmesinden itibaren bölgesinde barış ve istikrarın kaynağı haline geldiğini belirtti.

Mirziyoyev'in, Türkiye'nin de gönülden desteklediği yeni Özbekistan 3. Rönesans Projeleri ve uyguladığı ekonomik reformlarla ülkesinin kalkınmasını temin ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şevket kardeşimin tarihiyle büyük, kültürüyle büyük, halkıyla büyük bir devlet olan Özbekistan'ı tekrar şaha kaldırdığını memnuniyetle görüyoruz. Özbekistan'ın her alanda elde ettiği başarılardan Türkiye olarak Türk kardeşleri olarak biz de gurur duyuyoruz." dedi.

Bu yıl Türkiye-Özbekistan diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 32. yılının idrak edildiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkardığımız münasebetlerimizi inşallah daha da ileri taşıyacağız. Aziz kardeşim, ilişkilerimizin bugünkü mükemmel seviyesine ulaşmasının önünü açan müstesna liderliğinizle aramızdaki dostuk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine yönelik samimi bir irade sergilediniz. Türkiye'nin ve Türk milletinin kara gün dostu olduğunuzu 6 Şubat depremleri başta olmak üzere son yıllarda karşılaştığımız her hadisede gösterdiniz. İşte tüm bu nedenlerle Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüksek nişanı olan Devlet Nişanımızı size tevcih etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Devlet Nişanını ülkelerimiz arasındaki sarsılmaz kardeşliğin güçlü nişanesi olarak göreceğinize ve taşıyacağınıza inanıyorum. Rabb’im kardeşliğimizi, muhabbetimizi daim eylesin. Zatıdevletlerinin ve kardeş Özbek halkının mutluluk ve refahı için en iyi dileklerimi sunuyorum."

Mirziyoyev, Devlet Nişanı Tevcih Töreni'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine Devlet Nişanı tevcih edilen Mirziyoyev, "Bu unutulmaz ve feyizli anlarda Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüce mükafatı olan devlet nişanını almaktan son derece iftihar duyuyorum. Bu ödülü ilk önce Özbekistan ve Türkiye arasındaki eski kadim kardeşlik bağlarının sembolik bir remzi olarak kabul etmekten memnunum." diye konuştu.

Mirziyoyev, nişanın, "kardeş" Türk ve Özbek halklarının aşama kaydeden iş birliğini temsil ettiğini vurgulayarak ilişkileri kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine yükseltmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sarfettikleri ortak çabanın neticesinde nişanın kendisine verildiğini söyledi.

Türkiye'nin "şerefli ikinci yüzyılına" hızlı adımlarla girdiğini, Özbekistan'ın "üçüncü rönesansın" temellerini attığını kaydeden Mirziyoyev, "Yüce Allah'ın teveccühü ve halklarımızın karşılıklı desteğiyle gelecek yılları, Özbekistan ve Türkiye arasındaki baki kardeşlik ilişkilerinin altın dönemine elbette dönüştüreceğiz." dedi.

Kendisine verilen devlet nişanı için "kardeş" Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden Mirziyoyev, "Her zaman altını çizerek söylüyorum. Türkiye, Özbekistan için en yakın kardeş ülkedir. Recep Tayyip Erdoğan zatıdevletleri ise ata yurdunun en büyük dostudur." dedi. 

Kaynak: İLKHA