Mısır, Gazze'ye destek gösterisi yapan 156 gencin gözaltı süresini uzattı.

Bu karar, işgalcilerin 7 Ekim'den bu yana kuşatma altındaki Gazze'de sürdürdüğü savaşa karşı Filistin davasına ve Gazze Şeridi'ne destek amacıyla Mısır'da düzenlenen 20 Ekim 2023 gösterilerinin ardından geldi.

Gözaltı kararları, ülkenin farklı yerlerinde gerçekleşen protestolarla ilgili 26 ayrı davada alındı. Yeni soruşturmalar yapılmadan ve tutuklanan protestoculardan hiçbiri serbest bırakılmadan gözaltı işlemleri 5'inci kez uzatıldı.

Mısır Yüksek Devlet Güvenlik Savcılığı, gözaltına alınan gençleri "terörist bir gruba katılmak", "sosyal medyayı kullanarak gösterileri kışkırtmak", "5 veya daha fazla kişinin katıldığı bir toplantıya iştirak etmek", "terör eyleminde bulunmak", "kamu ve özel mülkü kasten sabote etmek" ve "taşınır ve taşınmaz mallara zarar vermek" suçlamaları ile suçladı.

Bangladeş'te camiye yapılan milyonlarca liralık bağış için sayım başladı Bangladeş'te camiye yapılan milyonlarca liralık bağış için sayım başladı

Son birkaç yıldır Mısır güvenlik makamları, kutlama ya da teşvik bağlamında olsa bile her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşe izin vermiyor. 

Kaynak: İLKHA