Kayıt dışı tüketim oranları, Nusaybin'de gerçekleştirilen önemli enerji yatırımları öncesinde yaklaşık yüzde 65 seviyesinde bulunurken, yatırımların tamamlanmasıyla birlikte bu bölgedeki abone sayısı 18 bin kişiye ulaştı ve kayıt dışı tüketim oranları yüzde 7 seviyelerine düştü.

Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, Nusaybin'deki yatırım çalışmalarını değerlendirerek, "Yatırımın etkisiyle kaçak tüketimdeki azalmayı Nusaybin ilçemizde açıkça gözlemliyoruz. Hizmet bölgemiz genelinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun belirlediği standartlara uygun olarak yatırımlarımızı sürdürerek, kayıt dışı tüketimle mücadelemizi hızla sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Dicle Elektrik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan altı ilde, kaliteli, kesintisiz ve kayıpsız enerji dağıtımını sağlamak amacıyla çalışmalarını yürütmektedir. Mardin'in Nusaybin ilçesinde gerçekleştirdiği 201 milyon 200 bin liralık yatırım ile şebeke altyapısını güçlendiren şirket, 18 bin aboneye kesintisiz ve kaliteli enerji hizmeti sunmaktadır.

Kuru incir ihracatı yüzde 21 arttı Kuru incir ihracatı yüzde 21 arttı

Yatırımların bir parçası olarak Nusaybin'de yapılan alçak ve orta gerilim yeraltı şebekesi ile aydınlatma altyapı yatırımları, ilçede yaşayan 18 bin aboneyi olumlu yönde etkilemiştir. Cadde ve sokakların modern aydınlatma sistemleriyle donatılması, bölgenin estetik ve işlevsel bir dönüşüm geçirmesine katkı sağlamıştır. Havai elektrik hatlarının yeraltına alınmasıyla birlikte, yeni kurulan alçak gerilim sayaç otomasyon panoları ve direk üstü sayaç otomasyon panoları, Nusaybin sakinlerine daha kaliteli ve kesintisiz elektrik hizmeti sunmaktadır.

Nusaybin ilçesindeki enerji nakil hatlarının yer altına alınması ve uzaktan erişilebilir sayaç ve panoların devreye girmesiyle birlikte, kayıt dışı tüketimde ciddi bir azalma yaşanmıştır. Yapılan stratejik yatırımlar sonucunda, ilçedeki arıza sayıları yüzde 80 oranında azalmıştır. Özellikle yatırım yapılan bölgelerdeki trafolarda yapılan ölçümler, kayıt dışı tüketimin yatırımlar öncesinde yüzde 65 seviyelerinde olduğunu, ancak yatırımların tamamlanmasıyla bu oranın 18 bin abonenin bulunduğu bölgede yüzde 7'ye kadar gerilediğini göstermektedir.

Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, Nusaybin'deki yatırım çalışmalarını değerlendirirken, "Yatırımın etkisiyle kaçak tüketimdeki azalmayı Nusaybin ilçemizde açıkça gözlemliyoruz. Enerji Bakanlığımızın, Enerji Piyasaları Denetleme Kurulu'nun ve Mardin Valiliğimizin destekleriyle, Mardin ilimizde bundan sonra da kayıt dışı tüketimle mücadele ve kesintisiz elektrik hizmeti verme çabamız devam edecek." şeklinde konuştu.

Kaynak: FIRAT KARAHAN