Diyarbakır ve Mersin illerinde, terör örgütü PKK/KCK'nın şehir yapılanması YPS'e yönelik gerçekleştirilen operasyonda, sözde sorumlu 'Demhat' kod adlı Ö.Ç. dahil olmak üzere 5 şüpheliden 3'ü tutuklandı.

Jandarma Genel Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı (TEM), Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı TEM Şube Müdürlüğü ve Milli İstihbarat (MİT) Başkanlığı tarafından koordineli şekilde yürütülen çalışmalar sonucunda, 26 Ocak'ta Diyarbakır ve Mersin'de 6 farklı noktada eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında, PKK/KCK terör örgütünün YPS şehir yapılanması sorumlusu olan 'Demhat' kod adlı Ö.Ç. ile örgütün hücre birimlerinde faaliyet gösteren M.E., S.Ç., M.G. ve M.S.Ç. adlı 5 şüpheli gözaltına alındı.

Yapılan araştırmalarda, Ö.Ç'nin PKK/KCK'nın yurt dışındaki temsilcilerinin talimatlarına uygun olarak örgütün hücre yapılanmasını yönlendirdiği ve diğer teröristlerle birlikte sabotaj ve suikast tarzı eylemler gerçekleştirecekleri bilgisine ulaşıldı. Ayrıca, teröristlerin sosyal medya platformları üzerinden genç bireyleri oltalama yöntemleriyle zaaflarını öğrendikleri ve ardından şantaj, baskı ve tehdit uygulayarak gençleri PKK/KCK'nın dağ kadrolarına katılmaya ikna etmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

İstihbari çalışmalar sonucunda, teröristlerin gençleri ikna etmek amacıyla banka hesaplarına para gönderip, daha sonra illegal yollarla sınır dışına çıkarttıkları ve terör örgütüne teslim ettikleri belirlendi.

Sahte reçete soruşturmasında 18 tutuklama Sahte reçete soruşturmasında 18 tutuklama

Dün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen Ö.Ç., M.G. ve M.S.Ç. tutuklanırken, M.E. ile S.Ç. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: CENGİZ ARSLAN