Bereket, hidayet, mağfiret, hayır ve rahmet ayı olan Ramazan'a sayılı günler kaldı. İslam dünyası, 10 Mart'ı 11 Mart'a bağlayan gece ile birlikte sahura kalkacak ve heyecanla beklenen Ramazan ayının ilk orucunu 11 Mart Pazartesi günü tutacak.

Ramazan ayının önemine vurgu yapan Molla Nizamettin Yaçin, İLKHA Muhabirine yaptığı değerlendirmede, bu mübarek ayın, Kur'an-ı Kerim'in inişine dayandığını belirtti. Yaçin, "Rabbimiz Kur'an-ı Kerimde, Ramazan ayının diğer aylar içinde en değerli olduğunu bildiriyor. Bu ay, Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu özel bir zaman dilimidir. Bu nedenle Müslümanlar olarak, Rabbimizin verdiği bu öneme uygun bir şekilde saygı göstermeliyiz. Kur'an-ı Kerim, insanlara yöneltilmiş bir mesajdır. Bu mesaja uygun yaşayan bir insan, yeryüzündeki en değerli varlık olur." dedi.

Mahsun Kırmızıgül'ün Ölüm İddialarına Cevabı: "Yıkılmadım!" Mahsun Kırmızıgül'ün Ölüm İddialarına Cevabı: "Yıkılmadım!"

Yaçin, Ramazan ayının diğer aylardan farklı olarak özel bir hürmet ve saygı gerektirdiğini vurgulayarak, "Ramazan, 11 ayın sultanıdır ve insanlar, Kur'an-ı Kerim'in muhatabı oldukları için değerlidir. Kur'an-ı Kerim'i yaşamak ve anlamak, insanın değer kazanmasını sağlar. Özellikle Ramazan ayında, diğer aylardan farklı olarak hürmet ve saygı göstermeliyiz. Bu ayda Kur'an-ı Kerim'i daha çok okumalı, Hz. Cebrail ve Hz. Muhammed'in yaptığı gibi mukabelelere katılmalıyız." şeklinde konuştu.

"Kur'an-ı Kerimi anlamak önemlidir"

Kur'an-ı Kerim'i sadece okumak değil, aynı zamanda anlamak gerektiğini belirten Yaçin, "Kur'an-ı Kerimi çok okumaktan öte, içeriğini anlamaya çalışmalıyız. Mukabelelerde çevremizdeki insanlarla bir araya gelip, Kur'an-ı Kerim'i anlamaya çalışmalıyız. Böylece kendimiz, ailemiz ve toplumumuz büyük bir fayda sağlar." dedi.

Ramazan ayına riayetin, fırsat ve sevap kazandıracağını vurgulayan Yaçin, "Ramazan, bireyler olarak uygun bir şekilde değerlendirildiğinde, toplumsal bir kenetlenmeye ve huzura vesile olur. Bugün yaşadığımız sıkıntıların nedeni, Kur'an-ı Kerim'i gerektiği gibi okuyup anlamamız ve yaşamamamızdır. Ramazan ayı, bu fırsatı yakalamak adına çok önemlidir. İbadetler, dualar, Kur'an-ı Kerim okumaları ve siyeri anlamak, bu ayın önemini ortaya koyar." şeklinde konuştu.

"Ramazan duaların en makbul olduğu aydır"

Molla Nizamettin Yaçin, Ramazan ayının müslümanlar için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, "Ramazan ayı, duaların en makbul olduğu bir dönemdir. Bu ayda yapılan hayır ve sevaplar, diğer zamanlara göre kat kat daha fazla sevap getirir. İnfaklarda da özel bir önem taşır. Allah'ın bize verdiği nimetleri onun yolunda infak etmek önemlidir. Bu, insanın manevi hastalıklarını iyileştirir ve cimriliği ortadan kaldırır. Cimrilik, insanı helak eden bir durumdur." ifadelerini kullandı.

Kaynak: İLKHA