Bu yıl Ramazan Bayramı tatili, 9 Nisan'da arife günü başlayıp, 12 Nisan'da sona eriyor. Hafta sonu eklemesiyle birlikte tatil süresi 5,5 gün olarak belirlenmiş durumda. Ancak 8 Nisan'ın da tatil ilan edilmesi durumunda, bayram tatilinin 9 güne çıkarılması beklentiler arasında.

Antalya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, Ramazan ayı ve seçim sürecine dikkat çekerek, Nevruz döneminin de Mart'ın üçüncü haftasında başlayacağını vurguladı. Kavaloğlu, özellikle Newroz döneminde İran'dan gelen misafirlerin sayısının arttığını belirterek, tatil döneminin önceden açıklanmasını ve 9 günlük bayram tatilinin planlanmasını talep etti.

Brent petrolün varil fiyatı 89,79 dolar Brent petrolün varil fiyatı 89,79 dolar

Antalya bölgesi ve Kuzey Kıbrıs'ta otellerin Ramazan Bayramı hazırlıklarına başladığını ifade eden Kavaloğlu, turizm sezonunun geç başlamasının bu yıl önlenebileceğini, özellikle Ramazan Bayramı döneminde ciddi bir yoğunluk beklendiğini söyledi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu da, 8 Nisan gününün tatil ilan edilmesi ve bayram tatilinin 9 güne çıkmasının turizm sektörüne önemli katkı sağlayacağını belirterek, bu durumun son dakika rezervasyonlarını artırabileceğini ifade etti. Saatçioğlu, insanların daha çok kısa tatilleri tercih ettiğini ve 3-4 gün gibi sürelerde rezervasyonların artabileceğini düşündüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: FIRAT KARAHAN