Küba Silahlı Kuvvetleri, Rus Donanmasına ait bir grup askeri geminin 12 Haziran'da Küba'ya varacağını ve 17 Haziran'a kadar ülkede kalacağını duyurdu.

Bakanlık, gelen Rus gemileri arasında "Admiral Gorshkov" fırkateyni, "Kazan" nükleer denizaltısı, "Nikolai Checker" kurtarma römorkörü ve "Pashin" petrol tankerinin bulunduğunu açıkladı.

Küba Silahlı Kuvvetleri yaptığı açıklamada, Rus askeri gemilerinin Havana ziyaretinin Küba ile Rusya Federasyonu arasındaki tarihi dostluk ilişkileri çerçevesinde gerçekleştiğini vurguladı.

Akdeniz'de göçmen teknesi battı: 10 göçmen hayatını kaybetti Akdeniz'de göçmen teknesi battı: 10 göçmen hayatını kaybetti

Açıklamada, Rus gemilerinin "Küba'nın taraf olduğu uluslararası kurallara harfiyen uydukları ve nükleer silah taşımadıkları, dolayısıyla ülkede durmalarının bölge için bir tehdit oluşturmadığı" belirtildi.

Rus Donanmasına ait gemiler Havana limanına vardıklarında gemilerden biri Küba devletini selamlamak üzere 21 top atışı yapacak ve bu atışlara Küba Silahlı Kuvvetlerine ait topçu bataryası karşılık verecek.

Öte yandan ABD ordusu yaptığı açıklamada gemilerin hareketlerini izlediğini ve Küba'ya yelken açtıktan sonra da izlemeye devam edeceğini belirtti. 

Kaynak: İLKHA