Fransız Basın Ajansının (AFP) analizine göre Rusya, son bir buçuk yılda Ukrayna'da büyük ilerleme kaydetti.

Ajans haberini, Moskova ve Kiev tarafından yayınlanan verilerin yanı sıra uydu görüntülerinin analizine dayanan ABD Savaş Araştırmaları Enstitüsü'nün (ISW) günlük verilerine dayandırdı.

Veriler, 9-15 Mayıs tarihleri arasında Rusya'nın, yeni Rus taarruzunun merkezi olan ve Moskova'nın birçok kasabayı ele geçirdiğini duyurduğu Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Kharkiv bölgesinde 257 kilometrekarelik bir alanı kontrol altına aldığını gösteriyor.

Geriye kalan 21 kilometrekarelik alan ise ülkenin güneyindeki stratejik Rubotyna kasabası da dahil olmak üzere cephe hattındaki çeşitli noktalarda Rus ordusu tarafından ele geçirildi.

Rus güçleri Aralık 2022 ortalarından bu yana Ukrayna topraklarında bu kadar hızlı ilerleme kaydetmemişti.

550 bin siyonist, işgal edilmiş Filistin topraklarından kaçtı 550 bin siyonist, işgal edilmiş Filistin topraklarından kaçtı

Bununla birlikte Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, Kharkiv'deki durumun "çok zor" olduğunu ancak oradaki askeri komutanlarla görüştükten sonra kendi ifadesiyle "kontrol altında" olduğunu belirtmişti.

AFP'ye göre, 24 Şubat 2022'de Rus saldırısının başlamasından 15 Mayıs 2024'e kadar Rusya, Kırım gibi daha önce ilhak edilen toprakları saymazsak, Ukrayna'nın yaklaşık yüzde 12'sine denk gelen 65 bin 336 kilometrekarelik toprakları ele geçirdi. 

Kaynak: İLKHA