Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Yuri Borisov, Çin ile ortaklaşa planladıkları uzay projeleri ile ilgili olarak, "Çin ile birlikte Ay'da nükleer santral inşa etmeyi düşünüyoruz." açıklamasını yaptı.

Borisov, Çin ile birlikte uzaya nükleer santral kurmayı planladıklarını belirterek, "2033-2035 yıllarında Çinli meslektaşlarımızla birlikte Ay yüzeyine bir nükleer enerji ünitesinin ulaştırılması ve kurulmasına yönelik bir projeyi değerlendiriyoruz." dedi.

Borisov, radyasyon riskine karşı projenin robot teknolojileri kullanılarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyerek, nükleer tesisin kurulması için karşılarında teknolojik bir engel bulunmadığını kaydetti.

Neçirvan Barzani: Erdoğan'ın tarihi ziyareti hassas bir döneme denk geliyor Neçirvan Barzani: Erdoğan'ın tarihi ziyareti hassas bir döneme denk geliyor

Uzayda yine de nükleer silahların bulunmaması gerektiğini söyleyen Borisov, "Uzay herkesin sahip olduğu bir barış alanı olmalıdır. Biz de Rusya olarak bu pozisyonu kararlı olarak savunacak ve meslektaşlarımızla uyum içinde olacağız." diye belirtti. 

Kaynak: İLKHA