Türkiye ile Kamboçya medya ve iletişim alanında iş birliği yapacak Türkiye ile Kamboçya medya ve iletişim alanında iş birliği yapacak

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, kentte meydana gelen ve 15 yaşındaki bir çocuğun ölümüyle sonuçlanan olayda hastane ihmali olduğu yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, 10 Mayıs saat 12.00 sıralarında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine “üzerine bir adet briket” düştüğü beyanı ile getirilen 15 yaşındaki ‘Abdullah Çevik’ isimli hastanın bekletilmeden acil servise kabul edildiği ve acil serviste hekim tarafından muayenesinin yapıldığı belirtildi.

Hastanın muayene edilerek gerekli değerlendirilmelerinin yapıldığı, acil serviste takibine ve ileri tetkik edilmesine karar verildiği ifade edilen açıklamada, "Fizik muayenesi ve vitalleri itibari ile genel durumu iyi olan hastanın ilk Akciğer ve Batın röntgeni görülmüş önemli patoloji tespit edilmemiştir. Hasta Acil serviste müşahede yatağına alınmış ve kan tetkiklerinin çıkması, tekrarlayan muayene ile de BT (Bilgisayarlı Tomografi) planlanmıştır. Bu süre zarfında hasta yakınları BT (Bilgisayarlı Tomografi) çekmeyerek alandaki başka bir doktora hastalarının iyi olduğunu ve başka bir hastaneye gitmek istediklerini ifade ederek hekimin gitmeyin demesine rağmen ve muayene eden hekimin onayını olmadan acil servisi terk etmişlerdir." denildi.

"Hasta hekimin izni ve bilgisi olmadan acil servisten ayrılmıştır"
Açıklamanın devamında, "Daha sonradan hastanın inşaatta çalıştığı ve üzerine duvar devrildiği öğrenilmiş olup bu bilgi hasta yakınları tarafından hekimlere bildirilmemiştir. Hastanın 15 yaşında olması ve inşaatta işçi olarak çalıştırılması hukuki sıkıntı yaratacağından hasta yakınlarının başvurusunda olayın oluş şekli gizlemiştir. Hasta hekimin izni ve bilgisi olmadan acil servisten ayrılmıştır. Olayla ilgili incelemeler başlatılmıştır." ifadelerine yer verildi. 

Kaynak: İLKHA