Şap, sığır, manda, koyun ve keçi gibi çift tırnaklı hayvanlarda yaygın olarak görülen bulaşıcı bir hastalıktır ve ülkelerarası canlı yayın ile hayvansal ürün ticaretini olumsuz etkileyerek büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu hastalık, ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturarak et ve süt veriminde ciddi kayıplara yol açar. Özellikle genç hayvanlar, hastalığa karşı son derece hassas olup hastalık ölümlerine neden olabilir. Şap hastalığı, ihbarı mecburi olan hastalıklar arasında yer almakta olup büyükbaş hayvanların iller arası sevklerinde şap aşılama şartı getirilmiştir. 

Ambulansla otomobilin çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı Ambulansla otomobilin çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Hastalıkları ve Zararları ile Mücadele Programı kapsamında yürütülen aşılama programı doğrultusunda, her yıl rutin olarak 2 doz uygulanan şap aşısı, 2024 yılında baskın aşılama, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere toplamda 3 doz olarak uygulanacak.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Baskın aşılama programı kapsamında 29 Ocak - 31 Mart 2024 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan ilk dozu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Şap aşılama ve diğer hastalıkların aşılama programı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından devam ettirilecektir. Üreticilerimizin hayvanlarına aşı yaptırmalarını ve daha fazla bilgi almak için İlçe Müdürlüklerimize başvurmalarını önemle rica ediyoruz" denildi.

Kaynak: İHA