Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enver İbrahim ve Abdülmecid Tebbun ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enver İbrahim ve Abdülmecid Tebbun ile telefonda görüştü

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) duyurduğu seçim takvimine göre, propaganda serbestliği ile bazı seçim yasakları yarın başlayacak ve propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecekken, seçim yasakları 31 Mart günü saat 23.59'da sona erecek.

Adaylar, seçim propaganda süresi sona erene kadar yazılı basında ilanlar ve reklamlar aracılığıyla veya internet siteleri üzerinden sözlü, yazılı veya görsel propaganda yapabilecekler.

Seçim süresince genel yollar, ibadet yerleri, kamu hizmeti veren binalar ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının belirlediği meydanlar dışında toplu şekilde sözlü propaganda yapılması yasak olacak. Açık alanlarda, gün batımından sonra ikinci saatin sonuna kadar toplu şekilde sözlü propaganda yapmak da yasaklanacak.

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar veya taşınabilir/sabit telefonlarına sesli, görsel veya yazılı mesaj gönderilerek propaganda yapılamayacak. Ancak siyasi partiler, kendi üyelerine her zaman sesli, görsel veya yazılı mesaj gönderebilecekler.

Seçim yasaklarının yarından itibaren uygulanmasıyla birlikte, yazılı, sözlü ve görsel basın yayın organları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları aracılığıyla "mini referandum" adı altında bir siyasi partinin veya adayın lehine veya aleyhine veya vatandaşın oyunu etkileyecek şekilde yayın yapılması ve dağıtılması da yasaklanacak.

Bakanlar ve milletvekillerinin seçim propagandası için yapacakları gezilerde, makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçlar kullanılamayacak. Bu tür gezilerde protokol gereği karşılama ve uğurlama törenleri düzenlenemeyecek, resmi ziyafetler verilemeyecek ve hiçbir memurun bu gezilere katılması mümkün olmayacak.

Kaynak: İHA