Kasım ayında kışlaklara inen göçerler, havaların ısınmasıyla birlikte Şırnak-Hakkari-Van üçgeninde yer alan 2 bin rakımlı Faraşin Yaylası'na doğru zorlu bir yolculuğa çıktılar. Silopi ilçesine bağlı Görümlü beldesinde bulunan kışlaklarda yaşayan göçerleri ziyaret eden Şırnak Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Sezgin, Şırnak'ta bulunan küçükbaş hayvanların üçte birinin göçer hayvancılığıyla ilgili olduğunu belirtti.

A W196964 03

Şanlıurfa'da tonlarca bozuk gıda imha edildi Şanlıurfa'da tonlarca bozuk gıda imha edildi

Sezgin, Şırnak il genelinde 1 milyon 100 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu ve bunların üçte birinin göçer hayvancılığıyla yapıldığını ifade etti. Göçerlerin, kış aylarının büyük bir kısmını kışlaklarda geçirdiklerini ve geri kalan zamanlarını yayla yollarında geçirdiklerini dile getirdi.

Sezgin, havanın 20 dereceye çıkmasıyla birlikte göçerlerin yayla yoluna çıktığını ve özellikle Hakkari, Şırnak Faraşin Yaylası'nın zengin bir beslenme ortamı sunduğunu vurguladı. Göçer hayvancılığıyla uğraşan yaklaşık 247 aile ve toplamda 5 bin kişilik bir topluluk ile 400 bin küçükbaş hayvanın büyük bir göçle yayla yollarını tuttuğunu söyledi.

Göçer İdris Aşkara, havanın ısınmasıyla birlikte yaylaya gideceklerini belirterek, "4-5 ay yaylada kalıyoruz. Ondan sonra tekrar geri Silopi, Cizre ve İdil taraflarına gideceğiz. Kış aylarında 4-5 ay burada kalıyoruz. Ondan sonra da yaylaya gidiyoruz" dedi.

Kaynak: İHA