Dünya Gıda Programı Direktörü Cindy McCain, Sudan'da 11 aydır süren çatışmanın dünya genelinde en büyük açlık krizine neden olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

McCain, çatışmanın binlerce insanın ölümüne ve 8 milyon kişinin yerinden edilmesine yol açtığını, bu durumun milyonlarca insanın hayatını tehdit ettiğini ve bölgenin barışını ve istikrarını riske attığını vurguladı. Darfur'da yaşanan benzer bir krize 20 yıl önce dünya olarak birleşildiğini ancak bugün Sudanlıların unutulduğunu ifade etti.

Güney Sudan'da 600 bin kişinin savaştan kaçtığına dikkat çeken McCain, "Sınırdaki barınaklarda kalan her beş çocuktan birinin yetersiz beslendiğini" belirtti.

WFP raporuna göre, Sudanlıların yüzde 5'inden azı şu anda tam bir öğün alabiliyor.

Barbados, Filistin devletini tanıma kararı aldı Barbados, Filistin devletini tanıma kararı aldı

Sınır Tanımayan Doktorlar da yaptıkları açıklamada, "Darfur'daki Zemzem mülteci kampında her iki saatte bir çocuğun yaşamını yitirdiğini" bildirerek, 18 milyon Sudanlının akut gıda güvensizliği yaşadığı bir ortamda, insani yardım çalışanlarının hareket kabiliyetinde zorluklarla ve finansman eksikliğiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. 

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE