Diyarbakır Sur ilçesindeki Bağıvar Mahallesi'nde bulunan İmam Gazali Erkek Kur'an kursundan medrese ilimlerini başarıyla tamamlayan 10 öğrenci için icazet alma töreni düzenlendi.

Whatsapp Image 2024 04 22 At 11.43.54

Bağıvar Mahallesinde gerçekleştirilen bu anlamlı törene yoğun bir katılım olurken, törene Diyarbakır Diyanet Akademisi Müdürü Dr. Bahadır Opus, Sur İlçe Kaymakamı Asım Solak, İl Müftüsü Celal Büyük, İl Müftü Yardımcısı Mahsum Hamzaoğlu, Yeni Evler (Şemami) Hocası Molla Seyit Bahahüddin Genç, Molla Mahmut Elçi, ve birçok medrese âlimi ile il ve ilçe müftüleri, siyasi parti temsilcileri, kanaat önderleri ve mezun olan öğrencilerin yakınları da icazet merasiminde yerini aldı.

Pasur Belediyespor Play-Off'tan Elendi Pasur Belediyespor Play-Off'tan Elendi

Merasim, salavatlar eşliğinde öğrencilerin merasim alanına girişiyle başladı ve ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. İl Müftüsü Celal Büyük yaptığı konuşmada,"Geçmişte hocalarımız, müderrislerimiz ve talebelerimiz çok cefa çektiler. Ama şimdi bu günümüze bizleri getiren Allah’a yüzlerce kere hamdusenalar olsun. Rabbim medreselerimizin, talebelerimizin ve müderrislerimizin sayılarını arttırsın. Biz İl Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı olarak medreselerin yapımında ve yapılmasında her zaman destekçileri olacağız ve destekçi olmaya da devam edeceğiz. Bu bölgenin buna çok büyük ihtiyacı var. İslam aleminin de ihtiyacı var. Medrese eğitimlerine devam eden talebelerimize Rabbim muvaffakiyetler versin, yollarını ve bahtlarını açık eylesin, ilimlerini artırsın. Medresenin yapımında ve inşasında emeği geçenlerden Rabbim razı olsun." dedi.

Konuşmaların ve Molla Şuayip Aslan'ın icazet duasının ardından 10 öğrenci, çeşitli seyitlerin katılımıyla mezuniyet icazetlerini aldılar. Merasim, katılımcılara sunulan yemekle son buldu. 

Kaynak: FIRAT KARAHAN