Ankara'nın Bala ilçesi Kesikköprü Mahallesi'nde, sabahın erken saatlerinde meraya gitmeden önce süt kuzuları ile koyunların buluşma anı görüntülendi. Henüz sütten kesilmemiş kuzular, emzirilmeleri için anneleri ile buluşmak üzere ağıllardan çıkarılıyor. Besiciler tarafından yönlendirilen kuzular, annelerini yüzlerce koyun arasında kokuları ve sesleri sayesinde bulmalarıyla dikkat çekiyor.

K U Z U L A R R

Besicilik yapan Haşim Özçelik, kuzuların anneleriyle buluşma anını anlatarak, "Kuzulayalı şu an 15-20 gün oldu. Toplamda 80 kuzu doğdu ve bu ay içinde 220 koyunun kuzulamasını bekliyoruz. Dişileri damızlık olarak bırakıyor, erkekleri ise satıyoruz" şeklinde konuştu.

Ülke genelinde hava bugün nasıl olacak? Ülke genelinde hava bugün nasıl olacak?

Köydeki 15 ailenin geçimini hayvancılıkla sağladığını belirten Özçelik, "Burada 3 bin ile 4 bin arası koyun bulunuyor. Mera az olsa da, idare ediyoruz. Koyunculuk iyi bir gelir kaynağı, mera olduğu zaman yem masrafı da az oluyor. Koyun işi, hem parası iyi hem de sevgi gerektiriyor. Gençlere bu işi tavsiye ederim" dedi.

Babasının mesleğini sürdürdüğünü dile getiren Özçelik, çocuklarının da besiciliği sevdiğini ve bu geleneği sürdüreceklerini belirtti. Koyun ve kuzularla iç içe büyüdüğünü ifade eden Özçelik, "Bu işi birkaç kez bırakmak istedim ama bırakamadım. Koyun sevgisiyle doluyum, evimin önünde koyun olmadığı zaman başım ağrır" diye konuştu.

Kaynak: İHA