Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Katırpınar, Yeşil ve Tahtalı Kastal Sokak Çeşmeleri'ni restore ederek, uzun yıllar sonra bu çeşmelerden su akmasını sağlamak için çalışmalara başladı. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından yapılan tescil güncellemesi ve gruplandırma çalışmalarının ardından çeşmelerde onarım süreci başlatıldı.

Meteorolojiden Diyarbakır'a Yağış Uyarısı: Hava Durumu Değişiyor! Meteorolojiden Diyarbakır'a Yağış Uyarısı: Hava Durumu Değişiyor!

13-1

Sur İlçesi, Özdemir Mahallesinde bulunan Tarihi Katırpınar Çeşmesi'nde görev yapan ekipler, kumlama işlemi gerçekleştirerek uygun kesme taşları kullanarak yapıyı aslına uygun bir şekilde restore ediyor. Diyarbakır şehir merkezinde nadir bulunan yuvarlak kemer formundaki çeşmelerden biri olan Tahtalı Kastal Çeşme ve düzgün kesme bazalt taşıyla inşa edilen Yeşil Sokak Çeşmesi'nde ise ekipler ön hazırlıklarını tamamladı. Şu an kullanılamayan bu çeşmeler, tamamlanan çalışmaların ardından yeniden halkın hizmetine sunulacak.

Kaynak: UĞUR ERSİN