Ticaret Bakanlığının, yazılı açıklamasına göre, ülke ekonomisi son 13 çeyrekte sürekli bir büyüme trendinde ilerliyor. Açıklamada, "Vizyon ve hedeflerimize uygun olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde, faaliyet yerlerini esas alarak derlenen il verilerine göre, 2024 yılının ocak ayında 45 ilimiz ihracatını artırmıştır. Mersin, geçen yılın aynı dönemine göre 212 milyon dolarlık artışla en fazla büyüme sağlayan il olmuştur" ifadelerine yer verildi.

Ocak ayındaki verilere göre, İstanbul'un ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,3 azalarak 4 milyar 330 milyon dolarla birinci sırada yer alsa da, Kocaeli yüzde 5,7 artışla 2 milyar 504 milyon dolarla ikinci, İzmir yüzde 1,3 artışla 1 milyar 851 milyon dolarla üçüncü sırada bulunmaktadır. Aynı dönemde Mersin, yüzde 31,2'lik bir artışla 891 milyon dolarlık ihracatla beşinci sırada yer almıştır.

Serbest piyasada döviz fiyatları ne durumda! Serbest piyasada döviz fiyatları ne durumda!

Geçen yılın aynı ayına göre faaliyet gösteren iller arasında en fazla artış sağlayan ilk beş il sırasıyla Mersin, Kocaeli, Hatay, Yalova ve Çorum olarak belirlenmiştir. Mersin, 212 milyon dolarlık artışla birinci sırayı alırken, Kocaeli 135 milyon dolarlık artışla ikinci, Hatay 125 milyon dolarlık artışla üçüncü, Yalova 89 milyon dolarlık artışla dördüncü, Çorum ise 67 milyon dolarlık artışla beşinci sıradadır.

Kaynak: FIRAT KARAHAN