Küresel ısınma ve iklim değişikliği, birçok canlı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya devam ediyor. Doğanın önemli unsurlarından biri olan arılar, bu değişimlerden nasibini alıyor.

Whatsapp Image 2024 03 04 At 21.34.21

Bölgede mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, arıların kış uykusuna yatmasını engelledi. Normalde 3 ay süren kış uykusunu tam anlamıyla alamayan arılar, olumsuz etkilendi. Artık 4 mevsimde dengesiz hava koşullarıyla karşılaşırken, kış ayları daha kurak ve ılıman geçmeye başladı.

Whatsapp Image 2024 03 04 At 21.03.10

Arılar, binlerce yıldır ekosistemlerin önemli bir parçası olarak bitkilerin ve ağaçların büyümesine destek sağlayarak insan varlığında kilit bir rol oynuyor. Ancak son dönemde yaşanan toplu arı ölümleri endişe yaratıyor.

Arılar, besin zincirinde kritik bir rol oynuyor. Dünya genelinde tüketilen gıdanın üçte biri, arıların polenlemesi sayesinde üretiliyor. Arıların polenleme görevini yerine getirememesi, bitki türlerinin ve çiçeklerin yok olmasına neden olabilir, bu da endüstriyel ürünlerden ilaçlara kadar birçok şeyin üretimini engeller.

Arılar, kovanlarında bırakılan balları tüketirken, aynı zamanda polen ve nektar arayışı için uçuşa geçiyorlar. Arı Yetiştiricisi Cevat Yıldız, bölgedeki arıların en az 3 ay süresince salkımda olması gerektiğini vurgulayarak, iklim değişikliğinin arıların dinlenme sürecini bozduğunu ifade etti. Yıldız, insan hatalarının yanı sıra Gazze'deki bombalamaların da arı ölümlerine etki ettiğini belirtti, savaşların tüm canlıları olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş, Diyarbakır sakinlerini uyardı: 4 İlçede Elektrik Kesintisi! Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş, Diyarbakır sakinlerini uyardı: 4 İlçede Elektrik Kesintisi!

Arıcılığın devam edebilmesi için iklimin normale dönmesinin önemine vurgu yapan Yıldız, "Bölgede mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve olumsuz iklim koşulları nedeniyle kış salkımına geçilemedi. Bu durum, arıların olumsuz etkilenmesine neden oldu. Arı tedarikinde yaşanan sorunlar, bölgedeki arılarda yaşlanma sorunlarına yol açabilir ve bahar çıkışında zorluklar yaşanabilir. Bu zorlukları şu an yaşıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE