İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetin önceki gün hayatını kaybettiği helikopter kazası sonrası Türkiye'de milli yas ilan edildi.

Milli yas ilanının ardından ülke genelinde tüm kamu binalarında ve dış temsilciliklerde, gönderdeki bayraklar yarıya indirildi.

Bakan Uraloğlu: Limanlarımızda elleçlenen yük miktarı arttı Bakan Uraloğlu: Limanlarımızda elleçlenen yük miktarı arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyet için 1 günlük milli yas ilan edildiği duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Reisi ve beraberindeki üyelerin vefatından derin üzüntü duydum. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti adına kardeş İran halkına en samimi taziyelerimi iletiyorum. Kabine toplantımız esnasında Cumhurbaşkanı vekili ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim. İran bizim sınır komşumuz, İran halkı da bizim kardeşimizdir. Asırlardır aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. İran'ın Filistin davasına verdiği güçlü desteği takdirle karşıladık. İran'a karşı uygulanan tek taraflı yaptırımlara katılmayarak komşuluk hukukumuzun gereğini yerine getirdik. Merhum Reisi'yi Ankara'da ağırlamış imzaladığımız 10 anlaşmaya ilişkilerimizi ileriye taşımıştık. Helikopter kazasından sonra İran makamlarıyla temasa geçerek arama kurtarma çalışmalarına katkı vermek için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık." ifadelerini kullanmıştı. 

Kaynak: İLKHA