Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'nin ölümüyle ilgili olarak İran yönetimine başsağlığı diledi.

Rusya
Putin, mesajında şunları kaydetti:
"Seyyid İbrahim Reisi ile birkaç kez tanışma fırsatım oldu ve bu harika adamın en güzel hatıralarını sonsuza kadar saklayacağım. Merhum başkanın ailesine ve arkadaşlarına ve bu korkunç olayda hayatını kaybeden herkese içten taziyelerimi iletiyorum." dedi.

Reisi tüm hayatını ülkesine hizmet etmeye adayan seçkin bir politikacıydı. Yurttaşlarının haklı olarak büyük saygısını gördü ve yurt dışında önemli bir otoriteye sahipti. Rusya'nın gerçek bir dostu olarak, iyiliğin gelişmesine paha biçilmez bir kişisel katkı yaptı. Ülkelerimiz arasındaki komşuluk ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine getirilmesi için büyük çaba sarf etti."

Azerbaycan
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak İran İslam Cumhuriyeti lideri Ali Hamaney'e başsağlığı diledi.

Reisi ile Abdullahiyan'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirten Aliyev, eaisi şahsında İran halkının "ömrü boyunca ülkesine özverili ve sadakatle hizmet eden seçkin bir devlet adamını" kaybettiğini vurguladı. Aliyev, onun hatırasını her zaman kalplerinde yaşatacaklarını kaydetti.

Katar
Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, X'te (eski adıyla Twitter) şunları yazdı: "Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki yetkililerin trajik bir helikopter kazasında ölmesi nedeniyle İran İslam Cumhuriyeti hükümetine ve halkına en içten taziyelerimi sunuyorum." dedi.

Mısır
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, İran halkına başsağlığını ileterek Mısır'ın "bu korkunç olaylar kapsamında İran liderleri ve İran vatandaşlarıyla dayanışma içinde olduğunu bildirdi.

Ermenistan
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki heyetin vefatıyla ilgili olarak Ali Hamaney'e taziye mesajı gönderdi.

Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi
Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es- Sudani, helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı Reisi ile beraberindeki heyet için taziye mesajı yayımlayarak “Bu acı dolu kazada kardeş İran halkıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz” dedi.

Irak Kürdistanı Başkanı Neçirvar Barzani ise yayımladığı taziye mesajında, “Bu zor süreçte, başta İslam Cumhuriyeti Lideri Sayın Seyyid Ali Hamaney olmak üzere, İran hükümetine ile dost ve komşu İran ve saygıdeğer ailelerine en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. ” dedi.

Barzani, " Merhum Cumhurbaşkanı Reisi'nin vefatı İslam Cumhuriyeti, İran'ın Müslüman halkı ve dostları için büyük bir kayıptır ancak biz, İran'ın ve İslam Cumhuriyeti'nin yiğit halkının bu zorluğun üstesinden geleceğinden eminiz.” İfadelerini kullandı.

Afganistan'da heyelan: 7 ölü Afganistan'da heyelan: 7 ölü

Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Japon hükümeti, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko,  Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Tayland Başbakanı Settha Thaweesin, Belarus Dışişleri Bakanlığı, Hindistan Başbakanı Narendra Modi gibi isimler de taziye mesajlarını bildirdi. 

Kaynak: İLKHA