Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 'asrın felaketi' olarak adlandırılan 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı zararları hızlı bir şekilde onardıklarını ve kalıcı projelerin çalışmalarının da aynı hızla devam ettiğini açıkladı.

Bakan Uraloğlu, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek, depremlerden etkilenen bölgelerde acil durum planlarına uygun hareket ettiklerini ve güçlü projelerle meşakkatli bir mücadeleyi azimle sürdürdüklerini vurguladı.

Deprem bölgesindeki kara yollarının yüzde 98'inin depremden zarar görmediğini belirten Bakan Uraloğlu, hasar gören 184 kilometrelik kısımda ise 7/24 sahada bulunarak ulaşım yollarını açık tuttuklarını ifade etti. Ayrıca, tahliyeler ve yardımlar konusundaki kritik çalışmaların başarıyla yürütüldüğünü ve bir milyon vatandaşın çeşitli ulaşım modlarıyla tahliye edildiğini söyledi.

Bakan Uraloğlu, deprem sonrasında yapılan önemli çalışmalara değinerek, tünellerin hasar tespiti için Panoramik Görüntüleme Lidar tarama ile çekim çalışmaları başlattıklarını, yolların onarımı ve güvenliği için trafik önlemleri aldıklarını ve 2023 yılında 6,3 milyar lira harcadıkları deprem etkilenen yolların 2024 yılında da 12 milyar lira harcamayla iyileştirilmesi planladıklarını belirtti.

Bakan Uraloğlu, depremin neden olduğu maddi hasarı gidermek için 68 milyar lira ödenek ayırdıklarını ifade ederek, karayollarında meydana gelen hasarı onarmak için 5,8 milyar lira ödenek ayrıldığını ve demir yolu ağlarında meydana gelen hasarı önlemek için 26,4 milyar lira yatırım harcaması planladıklarını aktardı.

Uyuşturucu operasyonu: 11 tutuklama Uyuşturucu operasyonu: 11 tutuklama

Hatay Havalimanı'nda yapılan onarım ve güçlendirme çalışmalarının yanı sıra, deniz yolu alt yapı ve üst yapısında hasar gören tesislere toplamda 3,86 milyar lira harcamanın planlandığını söyleyen Bakan Uraloğlu, bölgenin hava, deniz, kara ve demir yolu ulaşım altyapısını güçlendirmek adına hızla ilerlediklerini ifade etti.

Kaynak: İLKHA