Kulak Burun Boğaz hekimlerine Balcalı Hastanesi'nde kadavra kursu Kulak Burun Boğaz hekimlerine Balcalı Hastanesi'nde kadavra kursu

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Sinan Bodur, uyku apnesi olan sürücülerin tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Bodur, insan hayatının üçte birinin uykuda geçtiğini ve bazen bu süreçte nefes alıp verme sorunları yaşanabileceğini dile getirdi. "Uyku apne sendromunda hastada uykuda solunum yetmezliği olup olmadığını belirlemeye çalışıyoruz. Bunun için çok kanallı uyku testinden faydalanıyoruz. Bu testle kişinin uyku evreleri ve solunum yetmezliğinin hangi evrede olduğu belirlenerek tedavi planı oluşturuluyor" dedi.

Dr. Bodur, "Uykuda yaşanan solunum yetmezliklerinin günlük hayatı etkileyebileceğini" ifade ederek, "Bu tür vakalarda kişiler gündüzleri uyanık kalmakta zorlanabilirler, özellikle trafikte sorunlar yaşanabilir. Uyku apnesi olan hastaların kalp yetmezliği, şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklarının kontrolü daha zor olabilir. Bu nedenle uyku apnesinin tanısı ve tedavisi etkin bir şekilde yapılmalıdır" şeklinde konuştu.

Dr. Bodur, "Son düzenlemelerle birlikte vücut kitle endeksinin 33'ün üzerinde olan kişilerin sürücü belgesi alırken uyku testi yapmaları zorunlu hale geldi. Bu kişilerde uyku apne sendromu tespit edilirse, sürücü belgelerinin devamı ve yenilenmesi için etkin bir şekilde tedavi almaları gerekmektedir" diye ekledi.

Kaynak: İHA