Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Semih Canpolat, son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan anız yakmanın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Anız yakmanın toprağın verimliliğini azalttığını belirten Uzman Doktor Canpolat, toprak verimliliğinin tarımsal üretimi etkileyen en önemli faktör olduğunu söyledi.

Anız yakma ile topraktaki canlıların beslenme ortamı ile besleneceği organik artıkların ortadan kalktığını vurgulayan Canpolat, doğada yaşayan her canlının yaşamı bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlı olduğunu ifade etti.

Kilo vermeyi engelleyen 5 hata Kilo vermeyi engelleyen 5 hata

"Sebze ve meyvelerin, tahıllarında da kalitesi düşüyor"
Canpolat, "Ayrıca anız yakılması sonucu toprağın ekolojik dengesi bozulmakta, toprağın üstünde ve altında doğaya ve canlılara yararlı olabilecek organik-inorganik maddeler ile mineraller zarar görmekte, dolayısıyla beslenmede önemli rol oynayan sebze, meyve ve tahılların kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu da bitkilerin, hayvanların ve en önemlisi insanların sağlıklı yaşam zincirini de doğrudan etkilemektedir." dedi.

"Anız yakma sağlığını karartma"
Günümüzde insan sağlığını olumsuz etkileyen çevresel faktörlerin, sera gazları, zararlı kimyasal atıklar gibi anız yakmanın ortaya çıkardığı kül, partikül ve dumanların soluduğumuz havayı korkunç derecede de etkilediğine dikkat çeken Canpolat, şöyle devam etti:

"Anız yakılması ile oluşan sera gazı içerikli duman ve oluşan kül rüzgârı etkisiyle özellikle çocuk ve yaşlıların solunum yollarında tıkanmalara neden olur. Astımı, bronşiti ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda bu durum daha da ağır sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Solunum yolunu tıkayan  partiküller bu tip hastaların ölümüne bile sebebiyet verebilmektedir. Sağlıklı bir gelecek ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmanın yolu; doğal hayatı korumakla mümkündür. Gelin hep beraber geleceğimizi karartmayalım, anız yakmayalım. Anız yakma sağlığını karartma. Anız yakan sağlığını da yakar. Anız yakmayın, çocuklarınıza sağlıklı bir çevre bırakın." 

Kaynak: İLKHA