Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Azad Yıldırım, özellikle soğuk hava ve buzlanmanın etkili olduğu bölgede acil servise başvuran kırık sayısında artış gözlendiğini vurguladı.

Eczacı Günaydın: İlaç sektöründe kriz kapıda değil krizin içindeyiz Eczacı Günaydın: İlaç sektöründe kriz kapıda değil krizin içindeyiz

Yıldırım, hava şartlarına uygun giyinmenin, özellikle ayakkabı seçiminin kırık ve çıkık vakalarını önlemek adına önemli olduğunu belirtti. Bölgedeki artan soğuk hava ve buzlanma nedeniyle alınması gereken tedbirleri vurgulayan Yıldırım, buzlanma durumlarında dikkatli yürümenin önemine dikkat çekti. Ayrıca, sağlık personeli dahil olmak üzere kırık vakalarında profesyonel müdahalenin önemini vurgulayarak, evde yapılacak ekstra müdahalelerin sınırlı olduğunu ifade etti.

Yıldırım, dünya genelinde yapılan istatistiklere göre yüksekten düşmelerin en sık ölüm ve yaralanma nedeni olduğunu söyleyerek, ülkemizde ise inşaat sektörü kaynaklı yüksekten düşmeler sonrasında sıkça kırık vakaları yaşandığını belirtti. Tedbirsizlik sonucu meydana gelen durumlar arasında özellikle kış aylarında buzlanmaya bağlı kırıkların daha sık görüldüğünü ifade etti.

Kaynak: İHA