Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın hakları, Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala mesai bitiminden 5 dakika önce yaptığı itiraz üzerine geri alındı.

DEM Partisi'nin açıklamasına göre, 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan'ın haklarına itiraz etti.

Adalet Bakanı Tunç: “Türkiye, her zaman Filistinli kardeşlerinin yanındadır” Adalet Bakanı Tunç: “Türkiye, her zaman Filistinli kardeşlerinin yanındadır”

Mahkeme aynı gün kesinleşmiş hak kararını geri aldı ve hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da Yüksek Seçim Kurulu'na bildirimde bulunuldu. YSK daha önce Zeydan'ın adaylığını onaylamıştı.

AK Parti'nin mazbata talebi kabul edildi
Van seçiminde yaklaşık 30 puan farkla ikinci sırada yer alan AK Partili, Van İl Seçim Kurulu'na mazbatanın kendi adaylarına verilmesi talebinde bulundu.

AK Partili talebi oy çokluğuyla kabul edildi. Böylece mazbata, seçimde ikinci sırada yer alan parti olan AK Partili'ye verildi.

Kaynak: FIRAT KARAHAN