Yalova Üniversitesi'nde birçok öğrenci kulübü bir araya gelerek Küresel İntifada'ya desteklerini sunmaya devam ediyor.

Çadır nöbetine birçok STK ve siyasi parti temsilcileri de dayanışma örneği göstererek eylemlere destek verirken, öğrenci kulüpleri Küresel İntifada Nöbeti'nin, Gazze'de zulüm bitene kadar devam ettireceklerinin mesajını verdi.

"Bu zulmün karşısında bizler de varız"
Gazze'de süren direnişin, "Filistinliler toprak sattı" yalanını çürüttüğünü belirten öğrencilerden Arif Emre Macit, "Gazze'de yaşanan soykırıma rağmen, Gazze halkının onurlu direnişi, yıllardır 'Filistinliler toprak sattı' yalanını çürütmüştür. Yaşanan bu soykırıma karşı Batıdaki duyarlı öğrenciler Batı medyasına rağmen, sesini yükseltmiş ve 'Bu zulmün karşısında bizler de varız' deyip israilin gerçek yüzünü tüm dünyaya göstermiştir. Bizler de bu onurla duruşa destek olup soykırımın karşısında kampüslerde intifadayız." ifadelerini kullandı.

"Zulüm bitene dek direnişimiz devam edecek"
Eyleme katılarak desteğini bildiren öğrencilerden Mehmet Semih Kara, "Kampüsler intifada diyerek başta Amerika ve Avrupa'da başlayan kampüslerde direniş gösteren öğrenciler ile birlikte bizler de Yalova Üniversitesi olarak intifadaya duruyoruz. Bizler burada intifadada durarak küresel desteğin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Üniversitemizde, başta bu işe öncelik eden kulüplerimize, öğrencilerimize ve desteklerini esirgemeyen tüm hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Zulüm bitene dek direnişimiz devam edecek." şeklinde konuştu.

"Batı ülkeleri fiili olarak israili desteklerken, halkları sokaklarda ve üniversitelerde dik duruş sergiliyor"
Üniversite kampüsüne gelerek öğrencilere desteklerini bildiren HÜDA PAR Yalova Kadın Kolları Başkanı Amine Önal, öğrencilerin bu duyarlı davranışını tebrik etti.

Önal, "Haktan, hukuktan, demokrasiden ve sözde insan haklarından bahseden Batı devletlerini kınıyorum. Bizler görüyoruz ki Batı devletleri fiili olarak israili desteklemelerine rağmen, onların duyarlı halkı, sokaklarda, üniversitelerde bu soykırıma karşı dik durarak vicdani bir duruş sergilemişlerdir. Yalova Üniversitesi öğrencilerinin bu duyarlı duruşlarından ötürü kendilerini tebrik ediyorum." dedi.

"Gazzeliler soykırıma uğrarken nasıl rahat uyuyabiliriz"

Gazze yanarken, Gazzeliler katledilirken Müslümanların rutin hayatlarını yaşamaya devam etmelerinin mümkün olamayacağına işaret eden Önal, "Biz Müslümanlar olarak nasıl rahat edebiliyoruz, nasıl uyuyabiliyoruz geceleri? Ailemizle, çoluk çocuğumuzla, sofrada nasıl çeşit çeşit yemek yiyebiliyoruz? Kendimize dönüp kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Bütün ülkeler yapılan bu soykırıma karşı israil ile ticari, diplomatik vesair her türlü ilişkiyi kesmeli ve bu soykırıma dur demelidir. Bugüne kadar kardeşlerimizin yanında olduk, bundan sonra da onların yanında durmaya, desteklemeye de devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Filistin özgür olana dek intifadayız"
Yalova Genç İHH Başkanı İbrahim Ziyaalp, Yalova Üniversite'sinde başlayan küresel intifada için duygularını şöyle paylaştı:

Avustralya’da bir kişide kuş gribi tespit edildi Avustralya’da bir kişide kuş gribi tespit edildi

"Amerika'da başlayan, Avrupa'da devam eden vicdan hareketine, Yalova Üniversitesi öğrencileri olarak bizler de katıldık. Tüm öğrencileri bu vicdan hareketine davet ediyoruz. Filistin özgür olana dek intifadayız."

"Yanımızda olduğunu söyleyen insanları görmek bizler için umuttur"
Yalova Üniversitesi Filistin Dayanışma Kulübü Başkanı Hasan Nazzal, bu tür eylemlerin Filistin halkının ve orada direniş gösteren mücahitlere büyük bir moral kaynağı olduğunun altını çizdi.

Nazzal, "Bizler toprağı işgal edilmiş ve bu işgale karşı direniş gösteren Filistin halkıyız. Dünyanın gözü önünde insanlık dramı yaşanırken, bu zulme sessiz kalmayıp, kampüslerde, sokaklarda ve caddelerde bu soykırıma karşı duruşunuz ve biz Filistin halkı için ve orada direniş gösteren mücahitler için çok iyi bir moraldir. En azından yanımızda olduğunu söyleyen insanları görmek bizler için umuttur. Çünkü bizler zaten bir umut için savaşıyor ve direniş gösteriyoruz. Bu faaliyetleri gördükçe bizler mutlu oluyoruz. Kampüsler intifadada, gençliği direnişe çağırıyoruz." dedi. 

Kaynak: İLKHA