HÜDA PAR 5'inci Olağan Kongresi, bugün Kuzey Ankara Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen kongrenin ardından aile kurumunun önemi ve parti olarak nu konuda yürütecekleri çalışmalarla ilgili İLKHA muhabirine konuşan HÜDAPAR Kadın Kolları Başkanı Sema Yarar, sağlıklı bir toplumun oluşmasının aile kurumunun korunmasından geçtiğini, bunun için parti olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

"Ailesiz bir toplum projesi var"
Düzenlenen kongrenin hayırlara vesile olması temennisiyle konuşmasına başlayan Yarar, "Bu ülkede gerçekten hakça paylaşmaya ve adalete şiddetle ihtiyaç var. Eğitim kurumundan tutun aile kurumuna kadar devletin tüm organlarında bir adaletsizlik söz konusu. Biz, güçlü bir toplum olmak, geleceğe güvenle bakmak istiyoruz. Bu da ancak sağlıklı bireylerle mümkün olur. Sağlıklı bireyler de ancak sağlıklı ailelerde yetişir. Sağlıklı aileler de kültürümüzle, örfümüzle, adetimizle, gelenek ve göreneklerimizle uyumlu yasaların getirilmesiyle oluşur. Bugün toplum içerisinde hakikaten aile kurumu ciddi sarsıntı geçiriyor. Geçmişteki geniş aileler çekirdek ailelere dönüştü ve şimdi ise tek ebeveynli aileye doğru gidiyoruz. Projenin bir sonraki adımı ise ailesiz bir toplum. Aslında global olarak yapılmak istenen bu. Ülkemiz diğer ülkelere göre aile kurumunu bir nebze de olsun korumuştur. Bugün geline noktada aile kurumu işlerliğini yitirmekle karşı karşıyadır. Bu da ile kurumunu ve beraberinde bireyi yıpratıyor. Bunun sebebi de adaletin olmamasında kaynaklıdır." dedi.

"Sonuçlara değil sebeplere odaklanmalıyız"
Yarar, "Kadına ve erkeğe rollerinin farklı olduğunun söylenmeli. Ancak bugün kadına erkeklik payesi biçiliyor. Üstünlük dinimize göre takvayladır. Ancak dinimiz kadın ve erkeğe farklı roller yüklemiştir. Herkes fıtratına uyanı yapsa belki bugün aile kurumu bu hale gelmezdi. Aile kurumu, kendi içerisinde bir hak arama yeri haline geldi. Yani sürekli bir cebelleşme, tartışma, bir sorun baş gösteriyor. Bunun sebebi de sürekli 'sen yaparsın' demekle ve örfümüze uygun olmayan yasların dayatmasından kaynaklıdır. Kadının beyanını esas alan kanun sebebiyle ailede huzur kalmıyor. Kadına yönelik şiddetin arttığı konuşuluyor ama bunun altında yatan sebepler konuşulmuyor. Bizim sonuçlara değil sebeplere odaklanmamız lazım. Aile uçurumda ve bunu uçurumdan almamız gerekir. Şimdiye kadar bu sorunlarla ilgilendik ve bundan sonra da ilgileneceğiz. Kadına da erkeğe de mümkün mertebe hak ettiği değeri vereceğiz inşallah. Sağlıklı bir toplum yetiştirmek istiyoruz. Bunun yolu da ancak aile kurumunun korunmasından geçer. Ailenin korunması toplumun korunmasıdır." diye konuştu.

"Ülkemizdeki sorun ve sıkıntıların giderilmesi için elimizden geleni yapacağız"
Günümüzde toplumda suç işleyen bireylere bakıldığında çoğunun anne babası ayrı olan, sevgisiz büyüyen çocuklardan oluştuğunu belirten Yarar, "Aile kurumunun yerini hiçbir şey tutmaz. Bugün devlet yetkililer de profesörler de aile kurumunda yetişmişlerdir. Aile içerisinde yaşanan olumsuzluklara bakıldığında ekonominin ağır bastığı görülür. Ekonomik sorunlar da aile kurumunu bitirme noktasına geldi. Batı'ya doğru gidildiğinde sanayileşme görülürken Doğu'ya bakıldığında ise bir tüketim toplumu görürsünüz. Bu haksızlığın da giderilmesi gerekir. Ülkemizin karşı karşıya olduğu tüm sorun ve sıkıntıların giderilmesi için bu dönemde de elimizden geleni yapmaya çalışacağız." şeklinde konuştu. 

HÜDA PAR Kahta ilçe Başkanı Demiral: İnsanlığın Gazze imtihanı devam ediyor HÜDA PAR Kahta ilçe Başkanı Demiral: İnsanlığın Gazze imtihanı devam ediyor
Kaynak: İLKHA