Geçmiş yıllara nazaran daha erken bir tarihte gelmesi dikkat çeken Yaren Leylek'in ziyareti, bölge turizmini canlandırdı. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da bu sevince ortak olarak Adem Amca ve Yaren Leylek'i ziyaret etti. Başkan Özkan, Yaren'in yavrularına bu sene de cip takmayı planladıklarını belirtti. Ancak, Yaren'in uzun bir yolculuktan sonra yorgun olduğu da gözlemlendi.

A W152729 02

Her yıl göç döneminde Eskikaraağaç Leylek Köyü'ne yerleşen Yaren Leylek, yaz boyunca Adem Yılmaz'la birlikte zaman geçiriyor. Bu yılın buluşması, 29 Şubat'ta gerçekleşti, geçmiş yıllarda ise 17 Mart'ta gerçekleşmişti.

Eskikaraağaç Leylek Köyü, Türkiye'yi Avrupa Leylek Köyleri Birliği'nde temsil eden tek köy olma özelliğine sahip. Her yıl binlerce leyleğin uğradığı bir göç rotası üzerinde bulunan köy, yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapıyor.

A W152729 07

Adem Yılmaz ile başlayan bu masalsı dostluk hikayesi, uluslararası alanda da büyük ilgi gördü. Yunanistan'da gölge oyunu olarak sahnelendi, Avusturya ve Almanya'da ise ders kitaplarına konu oldu. 2019'da Burak Doğansoysal tarafından filme alınan "Yaren" belgeseli, Prag Film Ödülleri'nde en iyi belgesel ödülü kazandı.

Siirt'te ilginç protesto Siirt'te ilginç protesto

Bu hikaye, Eskikaraağaç Leylek Köyü'nü bir turizm merkezi haline getirirken, bölgeye gelen turist sayısını da artırdı. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Adem Amca ve Yaren Leylek'in heykelini diktirerek hikayenin ölümsüzleşmesini sağladı.

A W152729 08

Bugün, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, sisli havada Eskikaraağaç Köyü'ne gelerek Adem Yılmaz'ın sevincine ortak oldu. Özkan, Yaren Leylek'i ve Adem Amca'yı ziyaret ederek, bu mutlu buluşmayı kutladı.

A W152729 06

Balıkçı Adem Yılmaz, Yaren'in bu sene erken geldiğini belirterek, "Çok şükür kavuştuk. İnşallah bu sene de güzel günler geçireceğiz" dedi.

A W152729 09

Kaynak: İHA