Yaz mevsiminin sıcak günlerinde, Diyarbakır'da yüksek hava sıcaklıkları özellikle bebekler ve küçük çocuklar için ciddi riskler oluşturuyor. Uzmanlar, sıcak hava dalgalarının özellikle bu yaş grupları üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekiyor.

Son günlerde artan sıcaklıklarla birlikte, bölgedeki sağlık uzmanları, bebeklerin ve küçük çocukların aşırı sıcaklığa maruz kalmasının sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarıyor. Yüksek sıcaklıkların bebeklerde ve çocuklarda sıvı kaybına, güneş çarpmasına ve hatta sıcak çarpması riskine neden olabileceği belirtiliyor.

15 Temmuz şehidi kabri başında dualarla anıldı 15 Temmuz şehidi kabri başında dualarla anıldı

Uzmanlar, "Özellikle bebeklerin vücut ısısını düzenleyebilme yetenekleri yetişkinlere göre daha zayıf olduğundan, aşırı sıcaklık onların sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Bebeklerde sıcak çarpması belirtileri gözlemlenirse hemen müdahale edilmeli ve serin bir ortama alınmalıdır" dedi.

Ailelerin, bebekleri ve küçük çocukları serin tutmak için evlerindeki ortamı uygun hale getirmeleri ve dışarı çıkmadan önce güneşten koruyucu önlemler alması gerektiği vurgulanıyor. Uzmanlar, özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkmanın en aza indirilmesi ve mümkünse gölgelik yerlerde oynamalarının sağlanması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE