Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında aralarında doktor ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu şebekenin irtibatlı oldukları özel hastanelerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin tam kapasite çalışabileceği sayıda bebek yönlendirmeleri karşılığında yüklü miktarda para aldıkları tespit edildi.

Yeni doğan yoğun bakımlarında kalan her bebek hasta için SGK Başkanlığınca o özel hastaneye günlük 8 bin TL ödeme yapıldı.

Soruşturma kapsamında haksız kazanç sağladığı öne sürülen aralarında 14 doktor ile 17 hemşire ve 8 hastane görevlisinin bulunduğu 41 kişi gözaltına alındı.

Bursa'da ekmeğe gizli zam Bursa'da ekmeğe gizli zam

Operasyon kapsamında 6 hastanede arama yapıldı. Yapılan aramalarda 102 sayfa usulsüz tıbbi işlemlere ilişkin doküman ele geçirildi. Şüphelilerin ikamet ve iş yerlerindeki aramalarda 45 dijital materyal, muhtelif nitelikte hasta raporları ile belgelerine ve 55 kutu yenidoğan hasta ilacı ele geçirildi.

Zanlıların, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "nitelikli dolandırıcılık", "kasten öldürmenin ihmali davranışlarla işlenmesi" ve "rüşvet" suçlarından emniyetteki işlemleri devam ediyor. 

Kaynak: İLKHA